Farklı germe sürelerinin dikey sıçrama performansına etkisi
The effects of different streching times on vertical jump performans
- Tez No: 298672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma farklı germe sürelerinin dikey sıçrama performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, yaşları 17-24 arasında değişen 120 öğrenci (60 erkek, 60 bayan) tesadüfi örneklem metoduyla denek olarak seçildi. Denekler 15 bayan ve 15 erkek öğrenci olmak üzere 30'ar kişiden oluşan 15 saniye grubu, 10 saniye grubu, 5 saniye grubu, kontrol grubu olmak üzere 4 eşit guruba ayrıldılar. Deneklerden prosedüre uygun olarak dikey sıçramaları sağlandı ve ilk test, son test verileri elde edildi. Elde edilen verilerin analizinde, SPSS 11.0 Paket Programı kullanılmış. Verilerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları, frekans ve yüzdelik dağılımları tablolaştırılarak yorumlanmış. Değişkenler arasındaki farklılık ANOVA istatistiksel yöntemi ile hesaplanmış, farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesinde ise BONFERONNİ testi kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık seviyesi olarak 0,05 seçilmiştir.Veriler sonucunda görülmüştür ki; 15 saniye grubu ve 10 saniye grubunun yapılan statik germe egzersizleri dikey sıçrama performanslarını düşürmüştür. Fakat 5 saniye grubunda herhangi bir düşüş görülmemiş ve kontrol grubu ile benzerlik göstermiştir. Erkeklerde bu sonuç değişmemiş fakat Bayanlarda 10 saniye grubu da 5 saniye grubu ve kontrol grubu ile benzerlik göstermiştir. Çalışmamız ile; Dikey sıçrama öncesi bayanların 10 saniye, erkeklerin ise 5 saniye statik germe yapmalarının performanslarını düşürmediği ve statik germe egzersizlerinin olumlu özellikleri de göz önüne alındığında, bu egzersizlerin tercih edilmesi gerektiği ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is done to present the effects of different stretching time on the performance of the vertical jumping. In this study, it is picked out 120 (60 boys, 60 girls) students whose ages changes 17-24 as a subject by coincidental sample method. Subjects are divided into 4 groups; 30 people which are constituted 15 girls and 15 boys, 15 seconds group, 10 seconds group, 5 seconds group and control group. Subjects are provided to vertical jumping according to procedure and first test, last test data are obtained. In the analysis of the data obtained is used SPSS 11.0 Packaged Software. Arithmetic average of data, standard deviations, frequency and percentage distributions tabulated are interpreted. Differences between variables are calculated with ANOVA statistical method, determination of the differences between which group has, is used BONFERONNİ test. In the study, level of significance is selected as 0,05.After the data have been reviewed, it is seen that; static stretching exercises of the group 15 seconds and 10 seconds reduced their vertical jump performance. But in the 5 seconds group, any reducement isn?t seen and it shows some similarities with the control group. This result doesn?t change in men but in women group, 10 seconds group also shows similarity with 5 seconds and control group. The study shows: before vertical jump, performing static stretching, 10 seconds for women and 5 seconds for men, don?t reduce their performance and when positives features of static stretching exercises are considered, it is stated that these exercises should be preferred.