d2 dikkat testinin sporcularda güvenirliği ve gecerliği
Reliability and validity of d2 test of attention for athletes
  1. Tez No: 138117
  2. Yazar: EMİNE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, dikkati değerlendiren d2 Testinin Türk sporcuları için güvenirlik ve geçerliğini belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak araştırmaya atletizm, basketbol, cimnastik, futbol, halter, hentbol, okçuluk, güreş, voleybol, yelken ve yüzme spor dallarından 437 erkek ve 264 kadm olmak üzere toplam 701 sporcu katılmıştır (Xyaş = 19.30, Ss = 5.08; Xspor yaşı = 7.72, Ss = 4.77; Xeğitim =10.67, Ss = 2.85 yıl). d2 Testinin yanısıra ölçüt bağıntılı geçerlik çalışması için Stroop Testi TBAG Formu ve İşaretleme Testi bu sporcu grubundan 20 yaş ve üzerinde olan 168 sporcuya uygulanmıştır. Ayrıca test-tekrar test prosedürü için 15, 30 ve 90 gün aralarla d2 Testi uygulamalarına 58 sporcu katılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the reliability and validity d2 Test of Attention for Turkish athletes. 437 male and 264 female athletes (Mage= 19.30, SD = 5.08; Msport agff=7.72, SD = 4.77; Meducation= 10.67, SD = 2.85 years) from eleven sport disciplines (track and field,, basketball, handball, football, voleyball, gymnastics, archery, weightlifting, wrestling, swimming and sailing) were participated in this study. In addition to d2 Test, Stroop Test TBAG Form and Nonverbal Cancellation Test-Turkish Form were used for determining the criterion related validity (n=168). 58 athletes participated in the test-retest procedure consisted of different intervals (15, 30 and 90 days).