Elit taekwon-do'cularda müsabaka puan etkinlikleri ile kan laktat ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 138133
  2. Yazar: FATİH ÇATIKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
31 BOLUM VI ÖZET Araştırma, Türkiye Taekwondo Milli takımında yer alan ve çoğu defalarca Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında dereceye girmiş elit düzeydeki 16 milli sporcuda gerçekleştirildi. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra, vücut yağ oranı yüzdeleri skinfold caliper (Holtain) aletiyle nYohasz" metodu kullanılarak hesaplandı. Araştırmada Taekwondocular 3'er dakikalık üç raund şeklinde müsabaka simülasyonu gerçekleştirdiler. Raund aralarındaki birer dakikalık dinlenmeler sırasında, üçüncü raund bittikten sonra ve simüle müsabakanın bitiminden 5 ve 30 dakika sonra Taekwondoculann dakika kalp atım sayıları ve laktik asit ölçümleri yapıldı. Sonuç olarak; laktat testlerinde elde edilen değerler karşılaştırıldığında, kalp atım frekansları ile laktat düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptandı. Birinci raund ile diğer periyodlardaki kalp atım frekansları arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Vücut ağırlığı ve vücut yağ oranlan ile kan laktat arasında anlamlı derecede doğru ilişki bulundu. Birinci raunddaki laktat ölçümleri ile diğer raundlar ve sonrasındaki laktat ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
32 ABSTRACT This thesis was carried out on 16 members of the Turkish National Taekwondo Team/ who were successful in many European and World Championships. Subjects performed a Taekwondo competition simulation of three rounds. Each round lasted 3 minutes. Pulse rates and capillary blood lactate levels were measured during the 1 minute breaks between rounds, and 5 minutes and 30 minutes following the end of the competition simulation. Body fat ratio was indirectly measured by means of a Skinfold Caliper device (Holtain) according to the“Yohasz”method. As a result, especially blood lactate levels and pulse rates were found to have progressively increased. The scores for both parameters were significantly correlated between rounds, but no such relation was found among them. Some correlations were also obtained between body weight, body fat ratio and blood lactates.