Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu I. ve IV. sınıf öğrencilerinin liderlik davranışlarının karşılaştırılması
The comparison of leadership behaviors of the first and fourth class students in college of physical education and sport at Selcuk University
  1. Tez No: 138136
  2. Yazar: ERDİL DURUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu I. ve IV. Sınıf Öğrencilerinin Liderlik Davranışlarının Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı, eğitim-öğretim sistemimiz içerisinde yer alan beden eğitimi öğretmenlerinin yeri, konumu ve önemi nedeniyle, liderlik boyutlarından“Yapıyı Kurma ve Anlayış Gösterme”boyutlarının, beden eğitimi öğretmenlerinin yetiştirildiği yer olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu' ndaki I. ve IV. sınıf öğrencilerinin görüşlerine göre, gösterilme sıklığını tespit ederek karşılaştırmaktır. Çalışma, Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki 92 I. sınıf ve 143 IV. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 235 öğrenciden elde edilen verilerden oluşmuştur. Veriler, Liderlik Davranışlarını Betimleme Anketi (LBDQ)'nin“Yapıyı Yurma ve Anlayış Gösterme”boyutlarında yer alan 30 soruluk liderlik davranışlarından oluşan anket sorularının uyarlanmasıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler; frekans, yüzde ve ortalamalar alınarak çözümlenmiş ve ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. I. ve IV.sımf öğrencilerinin görüşleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı“t”testiyle 0,05 önem düzeyinde yorumlanmıştır. Çalışma sunucunda:“yapıyı kurma”boyutunda sınıflara göre; 2. ve 15. sorularda I. sınıfların, 6. Soruda IV. sınıfların, cinsiyete göre ise; 1. soruda bayanların, 6. soruda erkeklerin lehine anlamlı fark bulunmuştur.“Anlayış gösterme”boyutunda sınıflara göre; 17., 19., 26., 27., 30. sorularda I. sınıfların, cinsiyete göre ise; 19., 20., 21. sorularda bayanların, 29. soruda erkeklerin lehine anlamlı fark bulunmuştur. Her iki boyuttaki diğer sorularda hem sınıflar arası hem cinsiyete göre anlamlı fark bulunmamıştır. Bununla birlikte“anlayış gösterme”boyutunun toplam değerlerinde I. sınıfların lehine anlamlı fark bulunmasını; I. sınıfların IV. sınıflara göre daha ilgili, özverili, saygılı ve yardım sever davranış göstermelerine bağlayabiliriz. Bunun da, IV. sınıfların Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan mezun olduktan sonra, iş bulamama ya da mesleğe atanamama korkusunu, kaygısını taşıdıklarından kaynaklandığını, I. sınıfların ise okulda yeni olmaları ve ilk olarak mezun olmayı hedefliyor olmaları nedeniyle böyle bir farklılaşmanın olduğu söylenebilir. Ayrıca anketteki sorulara verilen cevaplara göre; öğrencilerin görüşleri arasında, I. sınıflarda en fazla“her zaman”, IV. sınıflarda ise“çoğu zaman”görüşleri belirtilmiş olup, gösterilme sıklıkları çeşitlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Comparison of Leadership Behaviors of the First and Fourth Class Students in College of Physical Education and Sport at Selçuk University The study was conducted to determine the frequency of showing the“initiation of structure”and“consideration”dimensions of leadership in views of the first class and the fourth class students of College of Physical Training and Sport, in which physical education teachers have been trained, and compare them. The research was based on data obtained from 235 students, consisting of 92 first class, and 143 fourth class students of College of Physical Education and Sport at Selçuk University. The data was obtained with questionnaire consisting of 30 questions modifying the“initiation of structure”and“consideration”dimensions of leadership behavior questionnaire. The data was evaluated calculating frequency, percent and means. Five- point rating scale was used in questionnaire. The difference between the views of the first and fourth class students were evaluated using“t”test within 0,05 significance limits. At the and of this study; in the“initiation of structure”there were significant differences between first class and fourth class students in questions of 2,6, 15. İnaddition there were significant differences between male and female students in questions of 1 and 6 at the 0.05 confidence level. In the“consideration”; there were significant differences between first class student and fourth class student in questions of 17, 19, 26, 27 and 30 and again there were significant differences between male and female students in questions of 19, 20, 21 and 29 at the 0.05 confidence level.