Bölgesel amatör lig futbolcularının mevkilerine göre bazı fiziksel ve teknik parametrelerinin sezonsal değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the seasonal changes of some physical and technical parameters according to the posi̇ti̇ons of regional amateur league soccer players
- Tez No: 621732
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; Bölgesel amatör futbolcularının mevkilerine göre fiziksel ve fizyolojik kapasitelerini ölçmede kullanılan saha testleri ile sezonsal değişimlerini karşılaştırarak farkılığın belirlenmesidir. Bu çalışmaya 2018-2019 sezonu Türkiye Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden 4 futbol takımının yaş ortalamaları 24,43±4,44 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 179,27±5,03,vücut ağırlığı ortalamaları 7,57±6,07 olan 100 amatör futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların ilk olarak antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı) yapılmıştır. İkinci olarak anaerobik kapasite (esneklik, dikey sıçrama,sürat, çeviklik), üçüncü olarak aerobik kapasite (yo-yo IR1) ölçümleri yapılmıştır. Çalışmada futbolculara bilgi formları ve gönüllü onam formları verildikten sonra sezon başı 1.hazırlık döneminin 3.gününde ön testleri alındı. Ön testlerden sonra takımların yıllık antrenman programları birbirine benzer olacak şekilde sezonun son maçından 3 gün önce sporcuların antropometrik ve performans ölçümleri yapılarak son testleri alındı. Çalışmada; boy uzunluğu ölçümü, vücut ağırlığı, BKİ, esneklik, dikey sıçrama,10m, 20m, 30m sürat, HÜFA çeviklik testi ve YO-YO aralıklı toparlanma testi (performans testleri) ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde tüm değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama ve standart sapma) hesaplanmıştır. Normallik dağılım sorgulamaları Shapiro-Wilk Testi ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmelerinde, parametrik varsayımların yerine getirildiği durumlarda“Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA)”kullanılmıştır. Gruplar arası farkın olması halinde farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirleyebilmek için Tukey testi yada Tamhane testi kullanılmıştır.Gruplar içi ikili karşılaştırmalar öntest ve son test verileri arasında farkın olup olmadığına normal dağılım gösteren durumlarda Paired–samples“t”test, normal dağılım göstermeyen durumlarda ise Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the difference by comparing the seasonal tests and seasonal changes used to measure the physical and physiological capacities of regional amateur players. In this study, the mean age of 4 2018-2019 season in Turkey Regional Amateur League soccer teams that competed in the 100 amateur footballers 23.97 ± 7.95 years participated voluntarily. Anthropometric measurements (height, body weight, body fat ratio, musculoskeletal ratio, lean body weight) and VO2max measurements of the athletes participating in the study were performed first. Secondly, anaerobic capacity (flexibility, vertical jump, speed, agility) and third aerobic capacity (yo-yo IR1) were measured. The data obtained from our study were analyzed by SPSS (17.0) program. Descriptive statistics (mean and standard deviation) were calculated for all variables. Normality distribution inquiries were analyzed by Shapiro-Wilk Test. In the evaluation of the data,“Multivariate Analysis of Variance (MANOVA)”was used when parametric assumptions were fulfilled. Normality distribution inquiries were analyzed by Shapiro-Wilk Test. In the evaluation of the data,“Multivariate Analysis of Variance (MANOVA)”was used when parametric assumptions were fulfilled. In case there is a difference between the groups, Tukey test or Tamhane test was used to determine which group caused the difference. Paired – samples“t”test was used to determine whether there was a difference between pretest and posttest data and Wilcoxon test was used in cases where there was no normal distribution. Alpha value was accepted as 0.05 in all statistical analyzes.