Magnezyum takviyesinin sporcuların fiziksel performanslarına hematolojik parametrelerine ve laltik asit düzeylerine etkisi
The effect of magnesium supplemantation on the physical performance, hematologic parameters and lactic acid of the sportman
  1. Tez No: 163714
  2. Yazar: VEDAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
6.0ZET Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni Ve Teknolojisi (VET)Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-200& VEDAT ÇINAR Danışman PROF.DR.MUSTAFA NİZAMLIOĞLU Sporcularda Magnezyum Takviyesinin Fiziksel Performanslarına Laktik Asit Düzeylerine ve Hematolojik Parametrelerine Etkisi Bu çalışmanın amacı bir eser element olan magnezyumun sporcuların fiziksel performanslarına laktik asit düzeylerine ve hematolojik parametrelerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya yaşlan 18-22 arasında değişen 30 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan denekler düzenli tekvando yapan sporculardan seçilmiştir. Deneklerin yaş ortalamaları magnezyum takviyeli grup 19,9 ± 2,7 (yaş) yıl, magnezyum takviyeli antrenman grubunun 19,3 ± 2,5 (yaş)yıl, antrenman grubunun 20, 3 ± 2,3 (yaş) yıl Deneklerin boy ortalamaları magnezyum takviyeli grup 175,9 ± 8,7 cm magnezyum takviyeli antrenman grubunun 171,3 ±7,2 cm antrenman grubunun 173,3 ± 6.3 cm olarak belirlenmiştir. 70Denekler 3 gruba ayrılmıştır. 1.Grup: Magnezyum takviyeli grup 2. Grup: Magnezyum takviyeli antrenman grubu 3. Grup: Antrenman grubu Uygulamaya katılan deneklere magnezyum takviyesi yapılmadan önce ön değerleri alınmıştır. Aerobik güç, anaerobik güç hematolojik parametreler, magnezyum çinko, bakır, glikoz insülin tayinleri yapılmıştır. Bu testlerden aerobik güç anaerobik güç haricindeki testlerin haricindeki testlerde istirahat ve yorgunluk değerleri ikişer defa uygulanmıştır. Bir ay boyunca magnezyum takviyesi yapılan gruplara kilogramları başına 1 0 mg magnezyum yükleme yapılmıştır. Antrenman grubuna ise haftada 5 gün 90 -120 dk. 4 hafta boyunca antrenman yaptırılmıştır. Uygulama sonucunda testler tekrar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Magnesium Supplemantation on the Physical Performance, Hematologic Parameters and Lactic Acid of the Sportman The objective of this stady is determine the effect of magnesium supplement on the physical performance, hematologic parameters and lactic acid levels of the sportier. 30 people in the age range of 1 8-22 participated to the survey. The sample was chosen among regular taekwondo sportier. The average age of the sample for magnesium supplemented group is 19,9±2,7 (age)years, for magnesium supplemented exercise group 19,3±2,5 (age)years, for the exercise group 20,3±2,3 (age) years. The average height for magnesium supplemented group is 175,9±8^7 cm, for magnesium supplemented exercise group 171,3 ±7,2 cm, for the exercise group 173,3±6,3 cm. The candidates are seperated into 3 groups. 1. Group: Magnesium supplemented gorup 2. Group: Magnesium supplemented exercise group 3. Group: Exercise group Before supplementing magnesium, the pre-values were taken. The aerobic power, anaerobic power, hematological parameters, magnesium, zinc, cupper, glukoze, insulin were determined. Except for the aerobic power and anaerobic power tests, the resting and tired tests were applied twice. For a month, 10 mg of magnesium per kg have been supplemented to the candidates. For the exercise group, they have exercised 5 times weekly for 90-120 minutes. After the application, the tests were renewed.