Muradiye ve Çaldıran yöresinden alınan su ve koyunların kan örneklerindeki flor düzeyine mevsimsel değişimlerin etkisi
The effect of seasonal changes on fluor levels in water and blood samples taken from sheep living in the region of Muradiye and Çaldıran
- Tez No: 138262
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İDRİS TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Oto, G. Muradiye ve Çaldıran Yöresinden Alınan Su ve Koyunların Kan örneklerindeki Flor Düzeyine Mevsimsel Değişimlerin Etkisi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmakoloji ve Toksikoloji, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2002. Bu çalışmada, endemik florozis görülen Van'ın Muradiye ve Çaldıran ilçelerine bağlı köylerden alınan su ve koyunların kan plazmasındaki flor düzeyine mevsimsel değişikliklerin etkisi araştırıldı. Hayvan materyalini her köyden 5 'er adet koyun, su materyalini ise bu köylerdeki koyunların tükettiği sular oluşturdu. Spesifik flor elektrodu ile yapılan ölçümlerde Çaldıran ilçesinden alınan su numunelerinde flor oranı ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında sırasıyla ortalama 1.78 ± 0.51 ppm, L59 ± 0.97 ppm, 2.03 ± 0.79 ppm ve 2.38 ± 1.67 ppm, Muradiye ilçesinde 0.29 ± 0.05 ppm, 0.34 ± 0.34 ppm, 0.55 ± 0.46 ppm ve 0.55 ± 0.44 ppm olarak tesbit edildi. Çaldıran ilçesinden alman su örneklerindeki flor düzeyleri normal değerlerden yüksek, Muradiye ilçesinde ise normal düzeylerden düşük olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oto G. The Effect of Seasonal Changes on Fluor Levels in water and Blood samples taken from sheep living in the region of Muradiye and Çaldıran. University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institute, Ms. Sci. Thesis in Pharmacology and Toxicology, Van, 2002. In this study, the effects of seasonal changes on fluor concentration in water and blood samples taken from sheep living in the region of Muradiye and Çaldıran were investigated. Five sheep from each village contituted animal materials and water materials examined were that the sheep consumed. The mean fluor concentration in the water samples taken from the region of Çaldıran determined by specific fluor electrode in January, april, July and October were 1.78 ± 0.51 ppm, 1.59 ± 0.97 ppm, 2.03 ± 0.79 ppm and 2.38 ± 1.67 ppm respectively. In the same months the mean fluor concentration in the water samples taken from the region of Muradiye were 0.29 ± 0.05 ppm, 0.34 ± 0.34 ppm, 0.55 ± 0.46 ppm and 0.55 ± 0.44 ppm respectively. According to these results while fluor concentration in the water samples taken from Çaldıran were high compared to normal values, water samples taken from Muradiye had low fluor concentration compared to the normal values.