Adolesanlarda internet, akıllı telefon bağımlılığı ve ilişkili faktörler
Internet, smartphone addiction and associatedfactors in adolescents
- Tez No: 807970
- Danışmanlar: PROF. BEYHAN CENGİZ ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Çalışmada, Manisa İli Şehzadeler İlçesi'nde 9-10-11. sınıfta öğrenim gören adolesanlarda akıllı telefon ve internet bağımlılığı sıklığını saptanmak ve bağımlıkla ilişkili faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma Manisa'da merkez bir ilçenin 9., 10. ve 11. sınıf öğrencileri arasında 21.02.2023-14.03.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya 227'si 9. sınıf, 215'i 10. Sınıf ve 258'i 11. sınıf öğrencisi olmak üzere 700 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri internet bağımlılığı ve akıllı telefon bağımlılığı olma durumudur. İnternet bağımlılığının değerlendirilmesi için Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) kullanılmış, ≥50 puan alanlar internet bağımlısı, ≤49 puan alanlar ortalama kullanıcı olarak tanımlanmıştır. Akıllı telefon bağımlılığı için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği – Kısa Versiyonu (ATBÖ-KV) kullanılmış, ≥29.5 puan alanlar“akıllı telefon bağımlılığı”var olarak kabul edilmiştir. Bağımsız değişkenleri ise; adolesanlara ait sosyodemografik ve yaşam biçimi özellikleri; akıllı telefon kullanım özellikleri; internet kullanım özellikleri, U.C.L.A Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, Çocuklar İçin Epidemiyolojik Çalışmalar Merkezi Depresyon Ölçeği oluşturmaktadır. Veriler SPSS 23.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, Ort ± ss, ortanca (min-max) ile değerlendirmiştir. Tek değişkenli sürekli verilerde Student t test, kategorik verilerde Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Çok değişkenli analizde logistik regresyon analizi kullanılmıştır. Kritik tip 1 hata değeri
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, it was aimed to determine the frequency of internet and smartphone addiction and to determine the factors associated with addiction among adolescents studying in 9-10-11th grade adolescents in Şehzadeler District of Manisa Province. Materials and Methods: The cross-sectional study was conducted among 9th, 10th and 11th grade students of a central district in Manisa between 21.02.2023 and 14.03.2023. 700 students, including 227 9th grade, 215 10th grade and 258 11th grade students, participated in the research. The dependent variables of the study are internet addiction and smartphone addiction. Internet Addiction Test (IAT) was used to evaluate internet addiction, those with a score of ≥50 were defined as an internet addict, and those with a score of ≤49 were defined as the average user. Smartphone Addiction Scale-Short Version (SAS-SV) was used for smartphone addiction, and those with a score of ≥29.5 were considered to have“smartphone addiction”. The independent variables are; sociodemographic and lifestyle characteristics of adolescents; smartphone usage features; internet usage characteristics, U.C.L.A Loneliness Scale-Short Form, Social Anxiety Scale for Adolescents (SAS-A), The Center for Epidemiological Studies Depression Scale for Children. The data were analyzed using the SPSS 23.0 statistical program. Descriptive statistics were evaluated by number, percentage, mean ± sd, median (min-max). Student t test was used for univariate continuous data and Chi-Square test was used for categorical data. Logistic regression analysis was used in multivariate analysis. The critical type 1 error value was accepted as