Diyabetes mellituslu hastalarda C-reaktif protein düzeyinin ateroskleroz ve kronik komplikasyonlarla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138623
  2. Yazar: SERKAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET DİYABETES MELLİTUS'LÜ HASTALARDA C-REAKTİF PROTEİN DÜZEYİNİN ATEROSKLEROZ VE KRONİK KOMPLİKASYONLARLA OLAN İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş ve amaç: Diyabetes Mellitus, ateroskleroz ile ilgili hastalıklar için önemli ve bağımsız bir risk faktörüdür. Bu çalışmada inflamasyonun önemli göstergelerinden biri olan C- reaktif protein düzeylerinin ateroskleroz ve diyabetin kamplikasyonları ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır Gereç ve yöntem: Çalışmaya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'nde ayaktan izlenen tip 2 diyabetli 38 hasta (19 kadın, 19 erkek) alındı. Cinsiyeti ve yaşı hastalarla uyumlu 20 sağlıklı gönüllüden kontrol grubu oluştuldu. Çalışmaya katılan tüm bireylerin boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), bel çevresi, kalça çevresi parametrelerinden oluşan andropometrik ölçüm ve hesaplamaları yapıldı. Tüm bireylerin C-reaktif protein düzeyleri, eritrosit sedimantasyon hızlan, rutin biyokimyasal testleri, elektrokardiyografileri, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliseritden oluşan lipid profilleri ve glisemik kontrolü belirlemek için HbAlc, açlık ve tokluk kan şekerleri çalışıldı. Ayrıca tüm bireylerin karotid arter dopler ultrasonografıleri (KADUSG) yapıldı. 28Bulgular: Her iki grubun CRP yönünden yapılan ölçümlerinde diyabetik hasta grubunda kontrol hasta grubuna göre CRP (sırasıyla 23,6±44,2 ve 4,9±3,8 ) değerleri istatistiksel açıdan anlamlı oranda yüksek bulundu. Doppler ultrasonografı ile yapılan sağ ve sol arteria carotis communis (ACC), arteria carotis interna (ACI) ve arteria carotis eksterna (ACE) intimal kalınlık ölçümlerinde, diyabetik grupta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ASSOCIATION OF C -REACTIVE PROTEIN LEVELS WITH ATHEROSCLEROSIS AND CHRONIC COMPLICATIONS IN DIABETIC PATIENTS INTRODUCTION: Diabetes Mellitus is an important and independent risk factor for diseases related with atherosclerosis. We aimed to investigate the relation of C-reactive protein (CRP), an important marker of inflammation, with atherosclerosis and chronic complications of diabetes. MATERIAL AND METHODS: Thirty-eight type 2 diabetic outpatients (19 men and 19 women) were included in the study. The control group consisted of age and gender matched 20 volunteers. Height, weight, body mass index, waist and hip circumferences of all patients were obtained. CRP levels, eritrocyte sedimentation rate, routine biochemical analyses including total, LDL and HDL cholesterol, trigliseride levels were studied. In order to evaluate the glycemic control HbAlc; fasting and postprandial glycose levels were determined. Also doppler ultrasonographic examination of carotid artery was measured in all patients. RESULTS: Compared to the control group diabetic patients had stastically significant high levels of CRP (23.6±44.2 vs.4.9±3.8). Doppler ultrasonography revealed stastically significant increase in intimal thickness of left and right common carotid artery, external and internal carotid artery in diabetic patients.In type 2 diabetic patients. A positive correlation was determined between CRP levels and the risk of 30coronary artery disease, nephropathy, neuropathy and retinopathy in patient with type 2 DM. CONCLUSION: While there is no relationship between CRP levels and carotid artery intimal thickness in type 2 diabetic patients, CRP levels showed an stastically significant positive correlation with diabetic nephropathy, retinopathy and neuropathy. These results suggest that high levels of CRP is related with microvascular rather than macrovascular complications. KEY WORDS: Diabetes Mellitus,atherosclerosis,C-reaktif protein 31