HELLP sendromunda kortikosteroid tedavisinin klinik ve laboratuar parametreleri ve maternal morbitide üzerine etkisi
The effects of betamethasone treatment on clinical and laboratory parameters and maternal morbidity in HELLP syndrome
- Tez No: 420418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ DANIŞMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: HELLP sendromlu gebelerde kortikosteroid tedavisinin klinik, laboratuar parametreleri ve maternal morbidite üzerindeki etkisini araştırmak MATERYAL METOD: Bu çalışma prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Ocak 2005 ve Şubat 2008 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi perinatoloji servisine yatırılan antepartum HELLP sendromlu 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Vaka grubuna dahil edilen 32(%53) hastaya tedaviyi kesme kriterleri sağlanana kadar 24 saatte bir 12 mg IM betametazon verildi.Kontrol grubuna dahil edilen 28 (%47) hastaya ise betametazon tedavisi verilmedi. Hastaların demografik verileri incelendi. Çalışma süresi boyunca tüm hastalar maternal morbidite gelişimi açısından, klinik parametreler ve laboratuar parametreleri yönünden takip edildi. BULGULAR: Serum alanin aminotransferaz(ALT),aspartat aminotransferaz (AST), laktat dehidrogenaz (LDH) seviyeleri açısından vaka grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Diastolik kan basıncında kontrol grubunda anlamlı bir düşme saptanırken(p < 0.05) sistolik kan basıncındaki ve ortalama arteriyel kan basıncındaki düşüş her 2 grupta benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of betamethasone treatment on clinical outcome and laboratory data and maternal morbidity in HELLP (hemolysis, elevated liver enzymes, and low platelet count) syndrome. materials and Methods: A prospective, randomized and placebo-controlled clinical trial was undertaken in a total of 60 patients with antenatal HELLP syndrome who were treated at the perinatology department of Zekai Tahir Burak Woman Health Research and Education Hospital between January 2005 and February 2008. Betamethasone was administered intramuscularly at a dosage of 12 mg in every 24 hours until the achievement of the treatment-stopping-criteria in 32 subjects who comprised the study group while remaining 28 subjects in the control group did not receive betamethasone treatment. Demographic characteristics of the patients were recorded. The treatment and control groups were compared in the aspects of clinical outcome and laboratory data and maternal morbidity. Results: The serum alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST)and lactate dehydrogenase (LDH) levels of women treated with betamethasone were statistically similar to those of the placebo group. Although there was a significant decrease in diastolic blood pressure values of control group (P < 0.05), alterations in systolic blood pressure and mean arterial blood pressure values were statistically similar in both study groups. The percentage of women who received platelet transfusion was significantly higher in the control group (P < 0.05). There was a statistically significant reduction in hematologic complications and complications related to fluid retention in the study group(P < 0.05). No case of maternal mortality occurred. Conclusions: In the current study it was determined that the betamethasone treatment did not provide a significant improvement in clinical outcomes and laboratory data and maternal morbidity in HELLP syndrome. Further large scale randomised prospective studies are required to assess the efficiency of betamethasone in management of HELLP syndrome.