Gökçeada'nın elektrik enerjisi ihtiyacının rüzgar enerjisi ile karşılanması
Providing the required electrical energy of Gökçeada by wind energy
- Tez No: 138819
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
II ÖZET Enerji, özellikle de elektrik enerjisi, insan hayatında tartışmasız bir öneme sahiptir. Onsuz bir yaşam, günümüz koşullarında neredeyse mümkün değildir. Bunun yanı sıra gelişen teknolojiye paralel olarak ortaya çıkan çağdaş gereksinimlerden dolayı, gün geçtikçe artan elektrik enerjisi sarfiyatı, insanoğlunu yeni enerji kaynakları aramaya itmektedir. Yenilenebilir, temiz, ucuz bir enerji olan rüzgar enerjisi de bu yeni enerji kaynaklarına bir örnektir. Rüzgar enerjisi çağdaş ülkelerin gündemine 1980'li yılarda girmiş ve hızla önemini arttırmıştır. Bunun sonucunda dünya kurulu rüzgar gücünün 2003 yılı sonunda 33.400 MW'a ulaşması beklenmektedir (www.ntvmsnbc.com). Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu gelişmeler olurken; ne yazık ki Türkiye'nin rüzgar enerjisi ile ilgilenmeye başlaması büyük ölçüde 1990'lı yılların ortalarına rastlar. Günümüzde, Türkiye genelinde, ilki 1998 yılında kurulmuş olan, 19 MW toplam gücünde, 3 adet rüzgar enerjisi santralı mevcuttur. Bununla beraber, 1999 yılında açılan ve başvuru süresi 2000 yılının Mayıs ayında sona eren bir ihale kapsamında, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 37 adet rüzgar çiftliği kurulması öngörülmüştür. Bunlarla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu projeler sonucunda, Türkiye'nin 19 MW'hk kurulu gücüne 4092 MW daha eklenmesi beklenmektedir. Hazırlanan tez çalışmasında da, bu çalışmalara paralel olarak“rüzgar enerjisi”konusu“Gökçeada'nın elektrik enerjisi ihtiyacımn karşılanması”özelinde bilimsel olarak ele alınmıştır. Çalışma dahilinde; rüzgar enerjisinin temel kriterlerinden yola çıkılarak bir bölgenin elektrik enerjisi ihtiyacımn rüzgar enerjisi ile karşılanması konusunda genel prensipler araştırılmış ve De Wind firmasının ürettiği türbinler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Özetle, bu tez kapsamında rüzgar enerjisininIll önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Belirtilen amaca yönelik olarak hazırlanan çalışma, yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; problemin tanımı yapılmış, çalışmanın amacı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde; enerjinin tanımlaması yapılmış, enerji kaynakları açıklanmış, Türkiye'nin enerji ihtiyacına değinilmiştir. Üçüncü bölümde; rüzgarın tanımı yapılmış ve rüzgar tiplerinden bahsedilmiş, buradan rüzgar enerjisine geçilmiştir. Dünyanın ve Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeline değinilmiş, Dünyadaki ve Türkiye'deki rüzgar enerjisi kullanımı anlatılmıştır. Son olarak rüzgar enerjisinin avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; rüzgar türbinleri sınıflandırılmış, düşey eksenli ve yatay eksenli rüzgar türbinlerinin yanı sıra, yeni bir teknoloji olan yükselen hava akımlı rüzgar türbinlerine değinilmiştir. Beşinci bölümde; teorik analiz yapılmış, rüzgar türbinlerinin temel yasa ve kriterlerinden Betz Kriteri, kayıplar, Hellmann Yükseltme Bağmtısı ve Rayleigh Dağılım fonksiyonu çözümlü örneklerle açıklanmıştır Altıncı bölümde; Gökçeada'dan bahsedilmiş ve Gökçeada için bir rüzgar enerjisi santrali tasarlanmıştır. Bunun için, Gökçeada' mn elektrik enerjisi ihtiyacı ve bu ihtiyacı karşılamak için türbin sayısı, bunların ürettikleri enerji miktarları hesaplanmış, türbinlerin ihtiyacı karşılama oranı, kapasite faktörleri bulunmuştur. Son olarak, santralin maliyet analizi ve geri ödeme süresi hesaplanmıştır. Sonuç bölümü olan yedinci bölümde ise; bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar belirtilmiştir. Burada rüzgar enerjisi ile Gökçeada gibi yüksek rüzgar hızlarına sahip bölgelerde zannedildiğinden daha verimli, ucuz, temiz ve yenilenebilir enerji ile elektrik üretiminin sağlanabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT There is no doubt that energy, especially electrical energy has big importance in our lives. It is almost impossible to survive without it. Beside, the energy consumption increasing day by day parallel to technological developments force, man to find new energy resources. Wind energy is also an example for these renewable, clean and cheap energy resources. Wind energy is realized by modern countries in early 1980's and gained significant importance. As a result it is assumed that the capacity of wind energy plants will be 33.400 MW in the year 2003. While these developments are going on in the leader countries of the world, unfortunately wind energy is noticed on late 1990' s in Turkey. The first wind energy power plant is built in 1980 in Turkey, and now there are 3 power plants which have a total power of 19 MW's. Beside, with a declaration in 1999 -deadline of the declaration was May 2000- it is aimed to build 37 wind energy power plants in Turkey. Nowadays, the projects are going on, and after all these, plants will add 4092 MW's to Turkey's electrical energy production from wind energy. In this thesis, parallel to these studies, electrical energy supply of Gökçeada is studied by basing wind energy topic. General principles are studied on supplying the electrical energy by using wind energy of a region by using Fundamentals of wind energy and the turbines manufactured by DeWind Company are compared. The importance of the wind energy is emphasized once more. Thus, the thesis is consisting from seven chapters. In the first chapter, the problem is identified, the aim and the system is determined.V In the second chapter, energy is defined, the resources are explained and Turkey's energy requirements are described. In the third chapter, wind is defined, wind types are explained and passed over to wind energy. The potential and the usage of wind energy in the world and Turkey are explained. And advantages and disadvantages of the wind energy are listed. In the fourth chapter, wind turbines are classified, axial, radial, and the new technology solar chimney turbines are explained. In the fifth chapter, theorical analysis is studied and, Betz Criteria, loses, Hellmann factor, Rayleigh function for the turbines have been explained with solved examples. In the sixth chapter, Gökçeada is introduced and a power plant is designed for this region. To do this, Gökçeada's energy requirement is calculated, to supply this energy requirement, the turbine quantity, and the energy produced by turbines are calculated, and the sufficiency and, the capacity factors of the turbines are found. And after all, the financial analysis is made for the plant and, repaying period is calculated. In the last chapter, which is chapter seven, the results of the studies are given. And it is mentioned that to produce more efficient, cheaper, cleaner and renewable energy is possible in a region which has sufficient wind speed values like Gökçeada.