Computer controlled SCADA applications
Bilgisayar kontrollü SCADA uygulamaları
  1. Tez No: 138871
  2. Yazar: MUSTAFA ERSAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oryantasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Günümüzde yeni teknolojilere olan ilgi ve ihtiyaç giderek artmaktadır. Endüstride SCADA konusu çok ihtiyaç duyulan bir konu haline gelmiştir. Aynı zamanda Internet kullanımı bir zaruret halini almıştır. SCADA'nın ne olduğu avantajları ve dezavantajları, nasıl cihazların kullanıldığı ve özellikle nasıl bir program mimarisine sahip olduğu sorularının cevaplan araştırılmıştır. Konu çok kapsamlı olduğundan bazı sınırlandırmalar yapılmıştır. Örneğin kontrol sistemi olarak sadece PLC'ye değinilmiştir. Ayrıca SCADA mimarisinin web tabanlı olarak nasıl olacağı incelenmiş ve örnek kod asfalt uygulaması için geliştirilmiştir. Anahtar sözcükler : SCADA, Wcb tabanlı SCADA.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Currently, the concern about and the demand for the new technologies are gradually increasing. SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) issue has become an important requirement in industry. On the other hand, the use of Internet has become mandatory. The answers of what SCADA is, what the advantages and disadvantages are, what kinds of systems are used and what the program architecture are searched. Some restrictions were made due to the wide extension of the topic, for instance, as a control system only PLC (Programmable Logic Controller) was mentioned. Furthermore, SCADA architecture will work as web based was examined and a sample code was developed for an asphalt plant as a case study. Keyworus: SCADA, weo Dased SCADA.