Akıllı evler düşünceli midir?
Are smart houses thoughtful?
  1. Tez No: 139120
  2. Yazar: AYLİN UZUNALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İnsanoğlu yüzyıllar boyunca enerjiyi hiç bitmeyecekmiş, sonsuza kadar yararlanacakmış gibi kullanmıştır. 21. yüzyıla gelindiğinde ise enerji kaynaklarının tükenmesi gerçeği insanı farklı arayışlara itmiştir. Bu gerçekle hareket ederek enerjiyi akıllıca kullanma yollan aranmıştır. Rüzgar enerjisinden, güneş enerjisinden, binanın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde enerjisini üretme yollan aranmıştır. Amaç; enerjiyi en akıllıca çevreye zarar vermeden kullanmaktır. Bu aşamada ileri teknoloji kaynaklarının ve ekolojik tasarım kaynaklarını bir arada kullanabilecekleri bir oluşum, bir olgu ortaya çıkmıştır; AKUU EVLER. Yani; akıllı ev, içinde bulundurduğu“akıllık”kelimesinin yüklediği anlam gereği kendini her koşulda, her ortamda, her zaman İdare ettirebilmesi gerekmektedir. Bu tezde akıllı evin gelecekte bir çözüm yolu olup olamayacağı üzerinde durulmuş ve her kesime bir vaat olabilecek kadar düşünceli olup olmadığı araştınlmıştır.Tezin ilk bölümümde konut kavramı irdelenmekte, planlamayı etkileyen etmenler üzerinde durulmakta ve“akıllı ev”tanımlaması yapılmaktadır. ikinci bölümünde ise akıllı evin bünyesinde barındırması gerekli olan, geleceğe akmasına olanak veren sürdürebilirlik, ekolojik sürdürebilirlik, planlama kriterleri anlatılmış ve“akıllı evin sürdürebilirliği nedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Evin akıllığının dışavurumunun sahnelenmesine aracı olan teknoloji boyutu anlatılmış. Bu anlamda da Yapay Zeka (YZ) kavramının boyutlan ve alt gelişim başlıklan incelenmiş, akıllı ev ile bağlantılan sorgulanmış ve“akıllı evin teknolojisi nedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Akıllı evin gelecekteki görüntülerinin oluşturulduğu ve geleneksel ev tasarımından farklılığının öne çıkartıldığı, evi yenileyen sanallık özelliği tartışılmıştır.“Akıllı evin sanallığı nedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Sonuç bölümünde, çeşitli paradigmalar çerçevesinde irdelenen akıllı ev kavramının gelecekte bir kumar olmasının taşıdığı sorunlar toparlanmış, bu konudaki araştırmacılara güvenilir bir kaynak, bir başvuru kitabı oluşturulmak istenmiştir. Anahtar Kelimeler : Akıllı Ev, Sürdürülebilirlik, Teknoloji, Sanallık, Yapay Zeka. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Are Smart Houses Thoughtful? For ages, human being, assuming that energy has an infinite source, felt free to exploit it for good. However, at the beginning of 21th centruy, dwindling of energy sources made it necessary for mankind to look for other alternatives. With this in mind, they searched ways for using energy efficiently. They sought ways of producing energy from wind and sun, in order to meet energy requirements. The basic goal is to use energy efficiently with minumum damade to the environment. At this stage, the possibility of using advanced technology and ecological design sources brought to the fore the concept of SMART HOUSES. Smart house is able to adapt to all conditions, as its namesake.“Smart house”is also a process turning our houses into functional units and it wellcomes innovations. It is a product of artificial intelligence and an virtual house with its abstract and electronic spaces. In the first part of the thesis, the concept of house is questioned, the factors involved in its planning are be bightlighted and the definition of“smart house”is rendered. In the second part, sustainbility, ecological sustainbilitiy and planing criteria, the necessary components of smart house are introduced and the answe to the question of“what is the sustainbilitiy of a smart house?”is sought. The techonological dimension which is the reactional demonstration of the smart home is explained. Besides this, the dimensions of the Artifical Intelligence and subtitles of development are studied and the additional information concerning the smart home is questioned, an answer to the question of“What is the Smart Home?”is sought. The properaty of virtuality which consist in the future representations of the smart houses, and the underlying differences from the traditional houses are expounded. In the conclusion, the problems of the smart house, questioned within the framework of various paradigms, problems as a future gambling are summarized in the hope of preparing a reliable reference book for the researcher. Key Words : Smart House, Sustainbility, Techonoloy, Virtuality, Artificial Intelligence. vn