Fizik öğretmen adaylarının konu alanı bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination on subject matter knowledge level of physics teacher candidates
- Tez No: 139122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Öğretmenin öğretim programlarının istenen düzeyde uygulanmasını etkileyen en önemli öğe olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, öğretmen nitelikleri arasında konu alam bilgisi ve alan eğitimi becerileri yer almaktadır. Bu çalışma, lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans programının 7. yarıyılını tamamlayan fizik öğretmen adaylarının mekanik ve elektrik-magnetizma konularındaki alan bilgilerinin düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın öraeklemini 2001-2002 bahar yarıyılında K.T.Ü Fatih Eğitim Fakültesi O.F.M.Â. Eğitimi Bölümü Fizik Öğretmenliği programında 4. sınıfta bulunan 33 öğretmen adayı ile K.T.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi'nde görevli 5 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Özel durum yaklaşımıyla yürütülen bu çalışmada veriler öğretmen adaylarına uygulanan test ve anket, öğretim üyeleriyle yürütülen mülakat ve öğretmen adaylarının alan derslerini içeren dokümanların incelenmesi teknikleriyle elde edilmiştir. Uygulanan testin mekanik bölümünde basan yaklaşık %50, elektrik-magnetizmada %26 bulunmuştur. Anket bulgularında ise öğretmen adaylarının ilgili derslerin yürütülme süreçlerini eleştirdikleri, çoğunlukla alan bilgisi yönünden kendilerini eksik hissettikleri görülmektedir. Öğretim elemanlarının en önemli görüşü ise öğretmen adaylarını ilgisiz ve dersleri öğrenmek için değil geçmek için çalıştıkları şeklinde belirtilebilir. Öğretmen adaylarının beklenen başarıyı göstermemelerinin derslerin yürütülme şekilleri, mezuniyet sonrası iş bulma endişeleri ve derslere karşı ilgisizliklerinden kaynaklanabileceği sonucuna varılmıştır. Çalışmada varılan sonuçlara bağlı olarak, öğretmen adaylarının alan bilgilerinin istenilen düzeyde olmasını sağlamak amacıyla derslerin yürütülüşü ve öğretim programlarındaki yaklaşımların çağın gerektirdiği şekilde düzenlenmesi gerektiği önerisiyle çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler ; Fizik Öğretmeni Adayı, Konu Alam Bilgisi, Mekanik, Elektrik ve Magnetizma,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Subject Matter Knowledge Lev®! of Physics Teacher Candidates It is known that teacher is the most important element affecting the application of educational programs at the desired level. Teacher qualification includes subject matter knowledge and subject education skills. This work is carried out to determine the level of subject matter knowledge in topics of mechanics and electricity-magnetism for teacher candidates who completed the 7th semester in their M.Sc. program united with the B.Sc. program. The sample for this research includes 33 teacher candidates attending their 4ft year in 2001-2002 spring semester in physics education program of K.T.Ü. Fatih Education Faculty, O.F.M.Â. Education Department and 5 academics working in K.T.Ü. Faculty of Science. In this study, which is carried out with case study approach, data have been obtained by investigating a survey and a test applied to teacher candidates, an interview with academics and documents concerning courses taken by teacher candidates. In the mechanics section the achievement is found to be approximately 50 % and in electricity- magnetism section it is about 26%. The findings of the survey show that teacher candidates criticizes tiie instruction processes of the related courses and they generally admit their lack of subject matter knowledge. The essential views of teaching lecturers are that teacher candidates are not interested learners and they study to pass the exams, not to learn. It is concluded that the reasons for teacher candidates being unsuccessful are the teaching methods, lack of interest in lessons and uncertainities in future employment. The study ends with the recommendation that for teacher candidates to catch a level of adequate subject matter knowledge, instruction methods and approaches to educational programs have to be modified according to the requirements of the century. Key Wordss Physics Education, Teacher Candidate, Subject Matter Knowledge, Mechanics, Electricity and Magnetism VI