Lise öğrencilerinin lise-I fonksiyonlar konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determination of lycee student's misconception in lycee-I functions
  1. Tez No: 139146
  2. Yazar: AHMET FARUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma; Lise öğrencilerinin lise-1 fonksiyonlar konusunda sahip oldukları kavram yanılgılarını tespit etmek ve tanı koyucu test geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci aşamasını tam koyucu testin geliştirilmesi ve pilot çalışması, ikinci aşamasını ise geliştirilen testin uygulanması ve elde edilen verilerin analizi oluşturmaktadır. Birinci aşamada lise -1 matematik müfredatında yer alan fonksiyonlar konusunda; Trabzon Of Ulusoy Lisesi' nde araştırmacı öğretmen yöntemiyle sınıf içi gözlemlerinden, Mersin'deki üç okullarda görev yapan 8 matematik öğretmeniyle yapılan mülakatlardan sonra tam koyucu teşhis testi geliştirildi. Geliştirilen testin pilot uygulanmasından elde edilen verilerle; testin madde analizi ve 15 öğrenciyle yapılan mülakatlarla teste son şekli verildi. İkinci aşamada geliştirilen teşhis testi Mersin'de ve Trabzon'da 4 lisede bulunan toplam 188 öğrenciye uygulanmıştır. Değerlendirme sonucunda öğrencilerin Iise-1 fonksiyonlar konusunda birçok kavram yanılgılarının olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin sahip olduğu önemli kavram yanılgıları; Öğrenciler fonksiyonları, bağıntılarından edindikleri bilgi yapılarıyla değerlendirerek, verilen iki kümenin kartezyen çarpının her alt kümesinin bir fonksiyon olabileceği düşünüyorlar. Öğrenciler tanım, değer ve görüntü kümelerini birbirine karıştırarak, görüntü kümesini değer veya tanım kümesi olarak değerlendiriyorlar. Verilen bir grafiğin fonksiyona ait olup olmadığım, derslerde sıklıkla vurgulanan belirli prototip örneklerle karşılaştırarak değerlendirmektedirler. Fonksiyonun terslerini, aynı fonksiyonun kuralının çarpmaya göre tersi olarak belirtiyorlar. Örten fonksiyonla içine fonksiyonu birbirine karıştırarak, içine fonksiyonu örten olarak algılıyorlar. Sabit fonksiyonu fonksiyon kategorisinde değerlendirmiyorlar. Bu bulgular ışığı altında lise öğrencilerinin lise-1 fonksiyonlar konusunda kavram yanılgılarının olduğuna karar verilmiştir. Bu açıdan matematik eğitiminin her aşamasında tam koyucu testlerin kullanılarak öğrencilerin kavram yanılgıları belirlenmeli ve buna uygun öğretim teknikleri ve materyaller geliştirilmelidir. Geliştirilen teşhis testinin geçerlilik ve güvenilirlik bakımından iyi olması nedeniyle okullarda kullanılabilirdir. Böylece öğrencilerin kavram yanılgıları belirlenerek, matematiksel kavramların daha iyi öğretilmesi için gerekli materyaller, teknikler ve yöntemler geliştirilmesi sağlanacaktır. Anahtar Kelimeler : Kavram Yanılgısı, Fonksiyon Öğrenimi ve Kavramsal Öğrenme
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Lycee student's Misconception in LyceS -1 functions This study is designed to determine lycee sstudent's misconception about lycee- 1 functions and developing a diagnostic test. This study has two stages ; First stage of the study consists of developing diagnostic test and its development study. The scond stage of the study consists of applying diagnostic test and analysis of avilable data. At first stage, diagnostic test about lycee- 1 functions has been developed by action research method obseving students of Ulusoy high school in Trabzon. It also has been developed interviewing 8 math teachers who employed at different high school in Mersin. The diagnostic test has been concluded through analysing interviews wiht 15 students and available data which has applied diagnostic test. At second stage, diagnostic test has been applied 188 student in Mersin and in Trabzon. Results indicated that students have many miconceptions about lycee- 1 functions. The most important misconceptions of the students were about the findigs; While students were evaluting the function, they used their knowledge structer of relations. Set of domain or range have been evaluating as image. While students were evaluting wether or not graphs belong to functions in given a problem, they used function prototypes in their minds. Function opposite has been determined as oppsite according to multiplication. Onto and into functions have been mixed and into functions has been evaluating as a onto function. In addition, constant functions have not been considered as a function. Results report that lycee students have misconceptions in lycee- 1 function. İn this perspective these misconceptions should be identified by using diagnostic test educational materials, teaching techniques should be developed to overcome this problem in term of mathematic education. Developed diagnostic test can be used with worth/. So we can determinate student's misconceptions and educate them better.Key words : Misconceptions, Function Education and Conceptual Learning