Karaçam ağaçlandırmalarına ilişkin büyüme modelleri
Modelling of forest growth for crimean pine
  1. Tez No: 139246
  2. Yazar: NURAY MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüzde, orman ekosistem dengesini bozmadan ve ormanın üretim potansiyelinde herhangi bir azalmaya neden olmadan mevcut ormanlardan sürekli bir şekilde faydalanmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle Orman İşletmesi tek bir amacı içeren çözümlere değil, birden fazla amaca erişmeyi sağlayan optimum çözümlere yönelmiştir. Her iki durumda da bu amacı gerçekleştirecek olan kaynakların doğru tahmin edilmesi gerekir. Büyüme ve hasılat modelleri, bu amaca yönelik veri tabanım oluşturmaktadır. Artım ve büyüme modelleri meşcerelerin büyümelerini, doğal kurumalarım, kompozisyonunu ve meşcereye katılmalarım da içerecek şekilde tahmin etmektedir. Bununla birlikte, çeşitli orman amenajman seçenekleri ile değişik silvikültürel seçenekler oluşturup, bunların olası tüm sonuçlarını verip, ekosistem planlamasının temelini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, Türkiye için ekonomik değeri yüksek olan Karaçam ağaçlandırmaları için hem meşcere bazında hem de tek ağaç bazında büyüme modelleri geliştirilmiştir. Bu amaç için 115 örnek alan alınarak, büyüme modellerinin geliştirilmesinde
Özet (Çeviri)
Modeling of Forest Growth for Crimean Pine The ultimate objective of forest management is to control forest ecosystems on the basis of sustainable use of multiple values without jeopardizing ecological integrity. In this research, stand growth model and individual tree growth model were developed for Crimean pine. Stand level model was considered Density- Variable Yield Table. Tree level models were carried out in plot level and general level as distance-independent. The data were comprised 115 sample plots with 821 individual trees for diameter growth model, 5029 individual trees for mortality model. Explicatory variables in the diameter growth model were diameter at breast height, site index, basal area, competition index and age.