Acquired tolerance of hepatocellular carcinoma cells to selenium-deficiency : A selective survival mechanism
Karaciğer kanser hücrelerinin selenyum eksikliğine karşı edinilmiş toleransı: Seçici bir yaşam mekanizması
- Tez No: 139308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGÜL ÇETİN ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Karaciğer Kanser Hücrelerinin Selenyum Eksikliğine Karşı Edinilmiş Toleransı: Seçici Bir Yaşam Mekanizması Meliha Burcu Irmak Doktora Tezi, Molekfiler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez yöneticisi: Yard. Do%. Rengül Çetin-Atalay Eylül, 2003 Selenyum eksikliği karaciğer nekrozuna sebep olmaktadır ve selenyum viral hepatit ve karaciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Selenyum etkilerinin altında yatan moleküler mekanizmalar halen açıklanamamıştır. Bu çalışmada karaciğer kanseri kökenli hücre hatlarmm selenyum eksikliğine in vitro tepkisi yalnız ya da Vitamin E ve bakır/çinkonun varlığında araştırılmıştır. Araştırmamızda in vitro selenyum eksikliğinin bir grup karaciğer kanseri kökenli 'hepatosit-benzeri' hücre hattında oksidatif stres ve apoptoza yol açtığım gösterdik. Bu hücrelerde selenyum eksikliğinin yarattığı oksidatif stres ve buna bağlı hücre ölümü, Vitamin E'nin antioksidan etkisiyle ortadan kalkmaktadır. Ancak onüç karaciğer kanser hücre hattından on tanesi selenyum eksikliğinin ölümcül sonuçlarına karşı tolerans göstermektedir. Toleranslı on hücre hattından dokuz tanesi genomlarında hepatit B virüsü (HBV) DNA' sı bulundurmakta ve de bazıları p53-249 mutasyonu sergilemektedir. Bu da geçmişte bu hücre hatlarının, oksidatif strese ve kansere yol açtığı belirlenen, HBV veya aflatoksinlere maruz kaldıklarının göstergesidir. Sonuç olarak, bu tür malin hücrelerin selenyum eksikliği ve oksidatif stres koşullarında ortaya çıkan edinilmiş seçkin yaşama avantaj lan, apoptoza duyarlı hücre hatlarının Vitamin E ile yaşama kapasitelerini kazanmalarıyla da gösterilmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Acquired Tolerance of Hepatocellular Carcinoma Cells to Selenium-Deficiency: A Selective Survival Mechanism Meliha Burcu Irmak Ph.D. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Assist. Prof. Rengül Çetin Atalay September, 2003 Selenium-deficiency causes liver necrosis. Selenium is protective against viral hepatitis and hepatocellular carcinoma (HCC). The underlying molecular mechanisms of selenium effects are ill-known. In this study in vitro response of hepatocellular carcinoma-derived cell lines to selenium-deficiency is examined alone or in conjunction with Vitamin E and Copper/Zinc. Here we show that in vitro selenium-deficiency in a subset HCC-derived 'hepatocyte-like' cell lines causes oxidative stress and apoptosis. The oxidative stress and consequent cell death induced by selenium-deficiency on these cells are reverted by the antioxidant effect of Vitamin E. However, ten among thirteen HCC cell lines are tolerant to selenium-deficiency and escape its deadly consequences. Nine of ten tolerant cell lines have integrated hepatitis B Virus (HBV) DNA in their genomes, and some display p53-249 mutation, indicating past exposure to HBV or aflatoxins, established factors for oxidative stress and cancer risk. Thus, as demonstrated by the gain of survival capacity of apoptosis sensitive cell lines with Vitamin E, such malignant cells have acquired a selective survival advantage that is prominent under selenium-deficient and oxidative stress conditions. II