Çift fazlı korunmuş bölgeli güneşli su ısıtıcı ile endirekt ısıtmalı güneşli su ısıstıcısı verimlerinin karşılaştırılması
The comparison of efficiencies of two phase with protected zone and indirekt solar water heaters
- Tez No: 139998
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de yaygınlaşmakta olan güneşli su ısıtıcılarının kullanımı, kışın meydana gelen don olayı, sistemin fazla yer kaplaması ve montajının zor olması gibi sebeplerden dolayı sınırlı kalmaktadır. Ayrıca, güneş ışınımının fazla olduğu saatlerde kazanılan enerjinin çeşitli dış etkiler sebebiyle kaybedilmesi güneşli su ısıtma sistemleri için bir mahzur teşkil etmektedir. Son zamanlarda pek çok uygulama alanına giren çift fazlı (sıvı-buhar) ısı iletimi prensibinden faydalanılarak bu mahzurlar giderilebildiğinden, bu çalışmada çift faz (sıvı-buhar) prensibi ile çalışan bir güneşli su ısıtıcısı geliştirilip imal edildi. Yeni sistem, aynı karakteristik boyutlara sahip klasik doğal sirkülasyonlu güneşli su ısıtıcısı ile kıyaslamalı olarak denendi. Deney sonuçları karşılaştaldığında,“Çift Fazlı Sistem”ile“Doğal Sirkülasyonlu Sistem”arasında doğal sirkülasyonlu sistem mÖZET (devam ediyor) lehine ortalama olarak %3'lük bir performans farkı olduğu görüldü. Bununla beraber, geceleri sistemlerden kaybedilen ısı miktarları karşılaştırıldığında, çift fazlı korunmuş bölgeli sistemin ısı kaybının, doğal sirkülasyonlu sistemdeki kayba göre %29 daha az olduğu görülmüştür. Tasarlanarak imal edilen ve denenen, çift fazlı korunmuş bölgeli güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemi, yapısının basit oluşu, estetik bir görünüme sahip olması ve montajının da kolay olması sebebiyle de tercih edilecektir. Anahtar kelimeler : Enerji, Kollektör, Verim.
Özet (Çeviri)
The solar water heaters becoming widely used in Turkey have been being limited to some regions due to some drawbacks such as; freezing conditions of cold regions, its occupation of large spaces and difficulties during installation. Besides, the loss of energy stored during the times of high solar radiation because of some external reasons is another disadvantage of solar water heaters. Using the two- phase (liquid- vapour) heat transfer system, which has recently found a variety of usage areas, these disadvantages can be eliminated. In this study, a solar heater with two-phase (liquid-vapour) was designed and constructed. This new system was tested comparatively with an identical classical natural circulatory solar water heater, which has the same characteristic dimensions. According to the test results,“Natural Circulatory System”has found to have a better performance by an average of 3 %, than the one with“Two-Phase System”. However, considering the heat losses at night, due to having a protected area, the heat piped solar heater has been found to have a less heat loss by 29 % than the one with natural circulatory system. Two-phase solar heater with protected area, which was designed, manufactured and tested, would be preferred due to its simple construction, having an esthetical looking and easy installation. Keywords : Energy, Collector, Efficiency