Sıhhi tesisat mesleğinde bilgi ve beceri konularının analizi
The analysis of knowledge and skills subject in sanitary
- Tez No: 140015
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SAİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmada, Sıhhi tesisatın alanını belirleyerek Sıhhi tesisat bilgi ve beceri konularının analizi yapılmıştır. Sıhhi tesisatın Isıtma, Gaz, İklimlendirme- Havalandırma-Soğutma gibi Tesisatçılığın diğer bölümleriyle olan sınırlan çizilmiştir. Bu çalışma, Borulama, Montaj, Bakım-Onarım bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümlerde bilgi-beceri analizi yapılmıştır ve bunlara ek olarak Bakım-Onarım bölümünde arıza ve arıza giderme yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Bilgi ve beceri konulan resimlerle desteklenmiş ve endüstriyel kaynaklardan faydalanılarak güncellenmiştir. Elde edilen bilgiler üniversite seviyesinde eğitimde kullanılabilecektir. Bu çalışmanın, Sıhhi tesisat sistemlerini, üniversite seviyesinde kullanacaklar ve Sıhhi tesisatçılar için faydalı olacağı kanaatindeyiz. Anahtar sözcükler : Sıhhi Tesisat, Bilgi, Beceri, Analiz.
Özet (Çeviri)
In this study, detennining the area of sanitary, it has been tried to make the analysis of knowledge and skills subject in sanitary. The discrimination of sanitary with other parts of it such as heating, gas, air condition-climatization- cooling has been determined. This study is composed of parts of piping, assembly, repair and mentenance. İn these parts the teaching of knowledge and skill has been realized and in addition to it, the information about bleakdown and the ways of removing the bleakdown has been given in repair and mentenance. The subjects of knowledge and skill have been illustrated by pictures and they have been brought up to date. The acquired knowledge can be used in university level education. From our point of view, the systems of sanitary in this study will be used in university level education and it will be useful for the installers. Key Words : Sanitary, Knowledge, Skill, Analysis.