Demokratik ve etkin bir devlet için Türk kamu yönetiminde yeniden yapılanma
  1. Tez No: 140074
  2. Yazar: ERKAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
VIII ÖZET“Demokratik ve Etkin Bir Devlet İçin Türk Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma”başlıklı bu tez, şu temel düşünce üzerine kurulmuştur: Dünyada demokratikleşme, küreselleşme, yerelleşme, özelleştirme, bölgeselleşme gibi süreçlerin gelişmesi ile birlikte genelde devletin, özelde ise kamu yönetiminin rolü ve fonksiyonlarının küçültülmesi gerektiği düşüncesi ülkemizin de gündemine girmiştir. Devletin faaliyet alanlarının ve gücünün sınırlandırılması gerektiği konusu, özellikle devletin ekonomik ve sosyal alanlarda sunduğu hizmetlerdeki yetersizlik, kalitesizlik ve verimsizlik sonucu yönetimleri yeni arayışlara itmektedir. Bu anlamda devlet adeta sorun çözme özelliğini yitirerek, bizatihi sorunların kaynağı haline gelmiş ve buna paralel olarak kamu yararı ve kamu hizmeti anlayışındaki değişmelerde devleti sınırsız olmaktan ziyade, sınırlı bir devlet ve kamu yönetimi anlayışına doğru götürmeye başlamıştır. Bu anlamda kamu işletmelerinin özelleştirilmesi, kamu yönetimlerinin küçültülmesi, hizmetlerin yerel yönetimlere devri, gönüllü dediğimiz sivil toplum kuruluşlarının hizmet sahalarının genişletilmesi ve teşviki, yönetim faaliyetlerine katılma ve yönetimde açıklık eğilimleri, yönetim sistemlerini etkilemeye başlamıştır. Bu genel düşüncelerden hareketle tez beş bölüm halinde düzenlenmiştir. Tezin ilk bölümünde Türkiye'de ve Dünyada devletin rolü ve fonksiyonları ile ilgili anlayış ve gelişmeler, devlet ve kamu yönetiminin yeniden tanımı ve Türkiye'de devlet anlayışına ilişkin değerlendirmeler sunulmaktadır. İkinci bölüm Türkiye'de kamu yönetiminin oluşumu ve yapısaf özelliklerine ilişkindir. Burada Türk kamu yönetiminin yapısını etkileyen temel ilke ve kavramlar incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Türk kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalışmaları, yeniden yapılanmayı gerekli kılan nedenler ve değişimi engelleyen nedenler incelenmektedir. Dördüncü bölümde, siyasi ve idari yapının (devlet ve kamu yönetimi) yeniden yapılanması üzerine yapılan tartışma ve görüşlere yer verilmiştir. Beşinci bölümde Dünyada ve Türkiye'deki değişme ve gelişmeler çerçevesinde Türk kamu yönetiminin yeniden yapılanması ele alınmakta ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY This study titled“Restructuring Public Administration for a democratic and efficient State”and it's main theme is that, corcurrent with the rise of values like democratization, globalization, localization and privatization, the idea that the role and functions of the State should be diminished is put on the agenda of our country. As the services offered by the States and public entities are insufficient and lacks guality and productivity, the administrations review the functions performed by the States and the extend of power they can apply. The states have lost the capacity to handle problems but they became the source of problems themselves. Therefore, the tendencies like privatization of the public entities, delegation of power to the local authorities, encouragement of of the non governmental organizasitons, participation and transparency in public administration begin to influence administrations. This study has five parts, in the first part, the debates on the role and functions of the States in Turkey and in the world, redefining the State and public administration and how the State is regarded in Turkey are presented. The second part is about principals, structural specialities and charactericties of the Turkish administration, in the third part, the attempts on restructufing public entities, the causes and the impediments of rebuilding Turkish public administration is presented. The debates on restructuring public administration are mentioned in the fourth part. Our proposals on the rebuilding of the Turkish public administration are presented in the final part.