Siyasi istikrarın kamu harcamalarına etkisi ve analizi
- Tez No: 140080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. RİFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu tezde 1923 yılından 2002 yılına kadar siyasi istikrarın kamu harcamalarına etkisi incelenmiştir. İncelemede kamu harcamalarından eğitim harcamaları, sağlık harcamaları ulaştırma harcamaları ve enerji harcamaları dikkate alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kamu harcamaları ve siyasi istikrar açıklanmıştır. Kamu harcamaları kendi içinde dört alt bölüme ayrılarak tanımlanmıştır. Siyasi istikrar kendi içinde iki alt bölüme ayrılarak anlatılmıştır. İkinci bölüm kamu harcamalarındaki gelişmeye ve siyasi gelişmelere ayrılmıştır. Bu amaçla siyasi gelişmeler kendi içinde 1923-1950 yılları arası dönem, 1950-1960 yılları arası dönem, 1960-1980 yılları arası dönem ve 1980-2002 yılları arası dönem olmak üzere dört bölüme ayrılmıştır. Kamu harcamalarının gelişimi ise eğitim harcamaları, sağlık harcamaları, ulaştırma harcamaları ve enerji harcamaları olmak üzere dört alt bölüme ayrılarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde siyasi istikrarın kamu harcamalarına etkisi 1923- 1950 dönemi, 1950-1960 dönemi, 1960-1980 dönemi, 1980-2002 dönemi ve 1923-2002 dönemi olmak üzere beş alt döneme ayrılarak analizi yapılmıştır. Siyasi istikrarın varlığı ikinci bölümde anlatılan siyasi gelişmelerden yararlanılarak gösterilmiştir. Tez çalışmasının sonucunda siyasi istikrarın geniş anlamda sağlanamadığı; bunun sonucunda ise kamu harcamalarının sürekli değişim içinde olduğu ve görünüşte artarken gerçekte azaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
138 ABSTRACT In this thesis from 1923 to 2002 the impact of political stabilization on public expenditure was analysed, in the thesis education expenditure, health expenditure, transportation expenditure and energy expenditure was take into consideration. This thesis was divided into three chapter. In the first chapter public expenditure and political stabilization was defined. While defining public expenditure divided into for inferior group. While defining political stabilization divided into two inferior group. In the second chapter political changing and public expenditure changing were indicated. For this purposes political changing was indicated by dividing into for inferior group which was consisted of 1923-1950 period, 1950-1960 period, 1960-1980 period and 1980-2002 period. Public expenditure changing was indicated by dividing into four inferior group which was consisted of education expenditure, health expenditure, transportation expenditure and energy expenditure. In the third chapter the impact of political stablizition on public expenditure was analysed by dividing it into five inferior perion which was consisted of 1923-1950 period, 1950-1960 period, 1960-1980 period and 1980-2002 period and 1923-2002 period. The existence of political stabilization was indicated by using the political changing which was take part in the second chapter. As a consequence from 1923 to 2002 determined that political stabilization wasn't established. Becouse of nonexistence of political stabilization, public expenditures were always be in changing and while they were increased in reality, they were decresed in aspect..«. *ssS*