Cem Sultan'ın Türkçe Divanı'nda Aşık, Maşuk ve rakib
The Concept of lover, belovend and competitior in Cem Sultan's Turkish Divan
- Tez No: 140202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANEFİ YONTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
IV ÖZET A A CEM SULTAN'IN TÜRKÇE DİVANINDA“SEVGİLİ, ÂŞIK, RAKÎB”YILMAZ,MERYEM Yüksek Lisans-2005 Türk Dili ve Edebiyatı Bu çalışma, 16. yy. Şâirlerinden Cem Sultan'ın Türkçe Dîvânında işlenen“sevgili (maşuk), âşık ve rakîb”kavramlarının şâirin şiir dünyâsında oluşturduğu hayalleri ve bunlarla ilintili olan benzetmeleri ortaya çıkarma amaçlı, küçük çaplı bir tahlil çalışmasıdır. Eser içerisinde zaman zaman şâirin hayatıyla da bağlantı kurularak üç ana başlık hâlinde çalışma yürütülmüştür. Bunun için eser taranıp beyitler üzerinde fişleme yapılmış, ardından üç ana başlığın alt başlıkları hâlinde yeniden tasnif edilip metin aşamasma geçilmiştir. Çalışmada bilimsel bir yaklaşım, objektif bir inceleme yapılmaya gayret gösterilmiştir, inceleme sonucunda şâirin şiir kabiliyeti bakımından birinci sımf bir divan şâiri olmasa da hayalleri bakımından ilginç hususiyetlere sahip olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONCEPTS OF LOVER, BELOVED AND COMPETITOR IN CEM SULTAN'S TURKISH DİVAN* YILMAZ, MERYEM Master Thesis-2005 Turkish Language and Literature Advisor: Hanefi Yontar, Assistant Professor The aim of this study is to determine the images in the soul of the poet formed by the concepts of lover, beloved and competitor and relating similes and metaphors in Cem Sultan's Turkish Collection of Classical Poems. This thesis consists of three titles. From time to time the life of the poet is related to the study. In order to achieve the aim of the thesis, the collection has been thoroughly searched, couplets have been written on cards and after that findings have been classified as subtitles. Finally the text has been written. In this study a scientific approach and an objective examination have been tried. As a result, it is convinced that although the poet is not a first class one on account of his ability, his work has different characteristics from the point of view of his images.. Collection of Clasical Poems