Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda uzaktan eğitim uygulamasına ilişkin önerileri
Proposals related to the distance education in Turkish Army
  1. Tez No: 140366
  2. Yazar: BÜLENT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi: insan Kaynaklan Yönetimi Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gönen DÜNDAR Temmuz 2003, 103 Sayfa, 50 Kaynak Bu yüksek lisans tezi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli bir unsuru olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki subay ve astsubayların eğitimi ve mesleki gelişimlerinin sağlanması maksadıyla, web tabanlı uzaktan eğitim sisteminin uygulanabilirliğini ele almaktadır. Bilgisayarlar ve iletişim teknolojileri günlük hayatın değişmez birer parçası oldukları gibi, eğitim faaliyetlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayarlar, web tabanlı uzaktan eğitim sisteminin temelini oluşturmaktadır. Web tabanlı uzaktan eğitim sistemi mevcut geleneksel eğitim yöntemlerine ilave ve bazı değişiklikler ile eğitim metodolojisine yeni bir anlayış kazandırmaktadır. Bilgisayarlar ve iletişim teknolojilerinin paralelinde eğitim teknik ve metotları da hızlı bir şekilde değişmekte ve gelişmektedir. Değişime ayak uydurabilmek ve çağın gerisinde kalmamak için Kara Kuvvetleri Komutanlığı, eğitim teknolojisini geliştirmek için gerekli tedbirler almak durumundadır. Bu yüksek lisans tezi ile mevcut çalışmalara farklı bir bakış açısı kazandırılmaya çalışılmaktadır. Tezin son kısmında ise bir Web Tabanlı Uzaktan Eğitim Programı önerisi ortaya koyulmaktadır. Tezin ana hedefi, uzaktan eğitim sistemlerinin tanıtılması, faydalarının ortaya konulması ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Web Tabanlı Uzaktan Eğitim uygulanmasına ilişkin öneriler getirmektir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master D.: Human Resources Management Adviser: Assoc.Prof.Dr. Gönen DÜNDAR July 2003, 103 Pages, 50 References This master thesis examines the execution of web based distance education system for training and job development of officers and noncommissioned officers in Army Command which is an important component of Turkish Armed Forces. Computers and communication systems are important items of our daily lifes and they are quite usefull in training activities. Computers are the foundamentals of the web based distance education systems. Web based distance education systems are giving a different point of view to the traditional training systems with making some alterations and additions. Education methods are changing and developing parallel with communication technologies and computers. To keep up face with change and to stay current the Army Command must take the necessary precautions. This master thesis intends to bring a new vision to the old education system. It's given a web based distance education program at the end part of this thesis as a model. The main goal of this thesis is to determine the usefulness and necessarity of the distance education system and to suggest the Army Command use the web based distance education systems in advance. IV