Erdemir eğitim merkezi tarafından verilecek eğitimlerde NLP(Neuro Linguistic programming)'nin yetişkin eğitimlerinde kullanılması
The use of NLP(Neuro Linguistic programming) in adult education in Erdemir training center
  1. Tez No: 187147
  2. Yazar: ABDULLAH MERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kurum : Z. K. Ü.Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Programlarıve Öğretim Anabilim DalıTez Başlığı : Erdemir Eğitim Merkezi Tarafından VerilecekEğitimlerde NLP (Neuro Linguistic Programming)'ninYetişkin Eğitimlerinde KullanılmasıTez Yazarı : Abdullah MERTTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Recep YURTTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 84ÖZETBu çalışma, Nöro Linguistik Programlama'nın (NLP) şirketimiz (EreğliDemir ve Çelik Fabrikaları) Eğitim Merkezi'nde verilen eğitimlerde ( ngilizce)kullanımı hakkında yapılan bir araştırmadan oluşmaktadır. Geçtiğimiz asrın sonçeyreğinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde gelişen NLP, insanoğlunun potansiyeliniortaya çıkarmaya çalışmakta, başarısızlığın olmadığını sadece sonucun olduğunuvarsaymakta, kendi içinde tutarlı bir şekilde, düşünce sistemimizin dayandığıtemelleri sistematik hale getirerek kullanımımıza sunmayı amaçlamaktadır.NLP, zihnimizi etkin bir şekilde kullanma yöntemlerini sağlamakta veyapmak istediklerimizi daha önce yapmış olanların başarılı yönlerini modellemeksuretiyle başarıyı yakalayabileceğimizi öğretmektedir. Bu çalışmada NLP'nin yakıntarihteki gelişimi ele alınarak içeriğindeki yaklaşımlar, varsayımlar ve tanımlamalarirdelenmektedir. Ayrıca NLP'nin Türkiye ve dünyadaki kullanım alanlarınıngelişiminden bahsedilmektedir.Daha sonra NLP'nin eğitimdeki kullanılma şekli yenidentanımlanmakta ve eğitimlerde ( ngilizce) beceri kazandırmada kullanıldığı taktirdeöğrenmenin daha hızlı ve kalıcı olacağı uygulamalarla ortaya konulmaktadır.Kısaca, yetişkin eğitimlerinde NLP sistematiğinin kullanılmasıdurumunda, kazandırılmak istenen beceri ve davranış değişikliğine daha kolay vedaha kısa zamanda ulaşılabileceği ve etkilerinin katılımcıların üzerindegözlemlenebileceği vurgulanmaktadır.Anahtar KelimelerYetişkin Eğitimi, NLP, Temsil Sistemleri, Beynin Lobları, Meta Programları
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department ofEducation Programs and TeachingTitle : The Use of NLP (Neuro Linguistic Programming) in AdultEducation in Erdemir TrainingCenterAuthor : Abdullah MERTAdviser : Assistant. Prof. Recep YURTType of Thesis, Year: Master Thesis, 2006Page Number : 84ABSTRACTThis study is a research about the use of Neuro Linguistic Programming(NLP) in English courses given in Erdemir Training Center. Having developed inthe last quarter of 20th century, NLP tries to uncover human potential, assumes thatthere are no failures but only results, and aims to present the fundamentals of ourmental system to our use in a consistent way.NLP provides us methods to use our mental capacities more effectively, andteaches that we can realize what we want, by modelling the best aspects of thesuccessful people who realized the same thing before us. I investigate theapproaches to, assumptions about, and definitions of NLP in this study, giving aconcise information about its development in the past. Additionally, I mention thedevelopment of fields of use for NLP in Turkey and the other countries in the world.Then, I redefine the style of use of NLP in training, and using theexperimental data, try to show that when NLP is used in English courses, learningwill be more rapid and more efficient.In short, when NLP is used in adult education, intended skills andbehavioural changes will be realized more rapidly and in a shorter time span, and itseffects on the students will be observed.KeywordsAndragogy, NLP, Representation Systems, Brain Lobe, Meta Program