Kierkegaard'da kaygı ve özgürlük
The Anxiety and the fredoom in Kierkegaard
  1. Tez No: 140481
  2. Yazar: GÜLSEN SAĞUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN FARUK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz Bu tez çalışmasında Sören Aabye Kierkegaard' in kaygı ile ilgili düşünceleri özgürlükle bağlantısı içinde ele alınmıştır. Kaygı, varoluşun anlamsızlığını gösteren psikolojik bir belirtidir. Kaygı insanın benlik bilincidir. Varoluşu, kendini anlamsal olarak araştırma olan insan, kendisini yalnızca Tanrı ile anlamlandırabilir. Kierkegaard, insanın kaygısal varoluşunu imanın ontolojik zemini olarak kavramıştır. İman, kişinin varoluşunun anlamsızlığında güçsüzlüğünü kavramasıyla, Tann'ya içsel olarak ulaşmadır. İnsanın özgürlüğü olan iman varolmaktan kaynaklan acılardan kurtulmadır. ABSTRACT In this thesis study, Sören Aabye Kierkegaard's ideas about anxiety are treated in relation to freedom. Anxiety is a psychological sign that is indicating the meaningless of existence. Anxiety is the conscious of man's self. The man whose existence is to investigate himself meaningfully can give meaning to himself only with God. Kierkegaard comprehended the man's anxious existence as the ontological foundation of faith. Faith is to reach God inwardly by one's grasping oneself s weakness in the meaninglesness of existence. Faith which is the freedom of man is to escape from the grieves caused by existence. m
Özet (Çeviri)