Serbest piyasa ekonomisinde kooperatifçilik ve Türkiye-Bulgaristan karşılaştırması
- Tez No: 63042
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 183
Özet
SERBEST PİYASA EKONOMİSİNDE KOOPERATİFÇİLİK VE TÜRKİYE -BULGARİ STAN KARŞILAŞTIRMASI (ÖZET) Bu araştırmanın amacı serbest piyasa ekonomisi şartlarında kooperatiflerin durumu ve işlevini ortaya koymaktır.Araştırmada, serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci yaşayan iki komşu ülke olan Türkiye ve Bulgaristan ele alınmıştır. Başlangıçta Bulgaristan için tasarlanan alan incelemesi çeşitli nedenlerle gerçekleştirilemediği için, gerekli veriler yayınlardan ve istatistiklerden sağlanmıştır.Düzenlenen tablolar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Serbest piyasa ekonomisi şartlarını benimseyen Türkiye ve Bulgaristan'da kooperatifçilik, rekabet koşullarına uyum gösterebilme süreciyle karşı karşıyadır. Acımasız rekabete karşı kooperatiflerin ayakta kalabil meleri için, devletin uygun ortamı sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
COOPERATIVES IN FREE MARKET ECONOMIES: A COMPARISON BETWEEN TURKEY AND BULGARIAN CASES (Abstract) This research was an attempt to investigate cooperative sector in free market conditions.Two neighbouring countries Turkey and Bulgaria have been facing a transformation process into free market economies.Therefore, that is the reason for selection of these two countries. At the beginning a survey research had been planned both in Bulgaria and also in Turkey in order to collect data in the primary cooperatives level. But this could not have been realised in Bulgarian side for various reasons. As a result, necessary information and data were obtained through related publications and statistical sources. Data obtained were tabulated and bileteraly compared. Cooperatives in both countries are in a adaptation process to new competative conditions. In order to gurantee for the survival of cooperatives in harsh competition environment, the government should provide necessary supports in both countries. II