A Comparative study of student participation: A case study comparing classroom discussions with WebCT Bulletion Board discussions
Öğrencilerin İngilizce dersine katılımını inceleyen bir çalışma: Sınıfiçi tartışmalar ve WebCT Bulletin Board tartışmaları kıyaslayan bir case
- Tez No: 140561
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
KISA ÖZET Öğrencilerin İngilizce Dersine Katılımını İnceleyen Bir Çalışma: Sınıfiçi Tartışmalar ile 'WebCT Bulletin Board' Tartışmalarını Kıyaslayan Bir 'Case' Evrim Uysal Bu çalışma, 'WebCT Bulletin Board' tartışmalarının, İstanbul, Türkiye'deki bir özel üniversitede, hazırlık yılında, İleri-Orta düzey İngilizce dersi alan öğrenciler üzerindeki etkisinin saptanması konusunda yapılmış bir araştırmadır. Çalışma şu sorulara yanıt aramaktadır: 1. Derse 'az katılanların' ('infrequent' participants) katılım düzeyi 'WebCT Bulletin Board' tartışmalarında ve sınıftaki tartışmalarda nasıl bir farklılık gösterir? 2. Türkiye'deki özel bir üniversitede İleri-Orta düzey İngilizce dersi alan öğrenciler, 'WebCT Bulletin Board' tartışma ortamı ve sınıftaki tartışma ortamlarının yaran/yararlan konusunda ne düşünmektedirler? 'WebCT Bulletin Board' tartışmalarının özellikle 'az katılanlar' açısından iletişimi arttırıcı bir etki/etkiler göstermesi beklenmiştir. Öğrenci profili, öğrencilerin 'WebCT Bulletin Board' ve sınıf tartışmaları konusunda ne düşündükleri ile ilgili veriler, araştırmanın başında verilen bir anketle toplanmıştır. ixKatılıma dair verilerse, sınıftaki tartışmaların ses kayıtlarından ve 'WebCT Bulletin Board' mesaj kayıtlarından elde edilmiştir. Bu veriler daha sonra, söz sıklığı (frequency of turns), söz boyutu (turn size) ve alınan sözün doğası (nature of turns) konularında incelenmiştir. Ankete verilen yanıtlar sonucunda, öğrencilerin fark edilebilir düzeyde, sınıftaki tartışmaları, WebCT Bulletin Board tartışmalarına yeğledikleri görülmüştür. Söz alımı (Turn-taking) analizleri ise, genel olarak öğrencilerin 'WebCT Bulletin Board' tartışmaları sırasında, daha uzun ancak daha az söz aldıklarım ortaya çıkarmıştır. Ancak 'az katılanlar' söz konusu olduğunda, hipotez doğrulanmıştır. Bu öğrencilerin, 'WebCT Bulletin Board' ortamında, ciddi boyutta, sınıfa kıyasla daha fazla ve daha uzun söz aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Comparative Study of Student Participation: A Case Study Comparing Classroom Discussions with WebCT Bulletin Board Discussions by Evrim Uysal The present study is concerned with the impact of WebCT Bulletin Board Discussions on students studying English at the Upper Intermediate level in the preparatory year at a private university in Istanbul, Turkey. Specifically, the study investigates the following research questions: 1. How does the participation level of the 'infrequent' participants compare in WebCT and Classroom environments? 2. How do Upper-Intermediate students studying English in a private Turkish university perceive the usefulness of WebCT Bulletin Board Discussions as opposed to Classroom Discussions? It was anticipated that WebCT Bulletin Board Discussions would act as communication facilitators for the 'infrequent participants' in classroom discussions. VIIData regarding student profiles and the students' perceptions of classroom discussions and WebCT Bulletin Board Discussions was obtained through questionnaires administered prior to the start of the study. Data relating to participation levels was collected through the audiotaping of classroom sessions and tallying the logs of the WebCT Bulletin Board Discussion postings. These were then analyzed according to frequency of turns, turn-size and the nature of turns. The responses to the questionnaire revealed a noticeable preference for classroom discussions as opposed to WebCT Bulletin Board Discussions. The analysis of turn- taking showed that, in general, students took longer but somewhat fewer turns in the WebCT Bulletin Board Discussions. However, when it came to the 'infrequent participants' the hypothesis was confirmed. These students took considerably more turns during the WebCT Bulletin Board Discussions and these turns were noticeably longer. Vlll