Türk tekstil ve konfeksiyon işletmelerinde yönetim ve organizasyon
Management and organization of Turkish textile and apparel sector
  1. Tez No: 140599
  2. Yazar: ÖZGÜR FUTTU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu tezimde, Türk sanayisinde oluşturduğu istihdam, yarattığı katfBa^e^ yaptığı ihracat rakamları ve toplam Türkiye ihracatı içerisindeki çok önemli payı nedeniyle her zaman lokomotif sektör konumunda olan Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün mevcut durumu, yönetim ve organizasyon yapısını anket çalışmasıyla ortaya koymaya çalıştım. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır; birinci bölümde tekstil ve konfeksiyon sanayiinin dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi, mevcut durumu ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde ise yönetim ve organizasyon, bu konuda yapılan hatalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tekstil ve konfeksiyon sektöründe yapılan anket çalışması ile ilgili yöntem ve bulgulara yer verilmiştir. Bu tezin ülkemiz için çok önemli bir sektör olan tekstil ve konfeksiyon üzerine yapılmasıyla bu sektöre katkılar sağlaması ve bundan sonraki çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, Turkish textile and apparel sector which is locomotive of industry has been analized from point of view management and organization. Thesis has three main sections. In the first section, the develoment and general overview of textile and apparel sector is tried to explain all over the world and in Turkey; In the second section, a general overview of management and organization, and its problems are given; In section 3, survey based on management and organization structure of Turkish textile and apparel industry is given and explained.