İhsaniye folkloru
Folklor of İhsaniye
  1. Tez No: 140656
  2. Yazar: ATİLLA PAMUKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FERİDUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI İHSANİYE FOLKLORU Atilla PAMUKÇU Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Yrd.Doç.Dr. H. Feridun GÜVEN Bu çalışma, 2000-2003 yıllan arasında Afyon iline bağlı İnsaniye ilçesinde halk kültürünün incelenmesi sonucu, folklor ( halk bilimi ) çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen derleme çalışmalarının bir ürünüdür. Eser gözlem ve mülakat yöntemleri kullanılarak derlenen ve çeşitli kaynak eserlerden iktibas edilmek suretiyle elde edilen bilgilerden oluşturulmuş olup eserde, folklorun ilgi alanı içerisine giren Halk Dili ve Edebiyatı; Dayanışma, Yardımlaşma ve Eğitim kurumlan; Geçiş Dönemleri ile İlgili Gelenek ve Görenekler; Halk Bilgisi; Bayramlar, Törenler, Kutlamalar; İnanışlar; Halk Eğlenceleri; Halk Oyunları; Giyim- Kuşam, Süslenme; El Sanatlan; Halk Mimarisi ve Halk Mutfağı konulannda yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study, which is tought to be a suplement to the other studies whose aim is to bring into light folk culture, is a product of searches and collections which were done between 2002-2003, İnsaniye, one of the contries of Afyon In this study, which is formed by observation, interview and sometimes by looking up the writen sources, a great deal of imformation has been gathererd up and put forward about the following subject which are the main elements of folklore; Folk and Language and Literature; Solidarity, Asistance and Education Associations; Traditions and Custom about The Transition Priod; Folk Knowledge; Religious Festivals, Ceremonies, Celebrations; Briefs; Folk Entertainments; Folk Dances; Clothing, Ornament; Handicrafts; Folk Architecture and Folk Kitchen