Teachers perceptions of coherence in student argumentative essays at the department of basic English Middle East Tekhnical University
Orta Doğu Teknik Üniversitesi temel İngilizce birimi öğretmenlerinin öğrencilerin tartışma türü kompozisyonlarında anlam bütünlüğünü algılayışları
- Tez No: 140693
- Danışmanlar: JULİE MATHEWS AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TEMEL İNGİLİZCE BİRİMİ ÖĞRETMENLERİNİN ÖĞRENCİLERİN TARTIŞMA TÜRÜ KOMPOZİSYONLARINDA ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ ALGILAYIŞLARI Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Tez Yöneticisi: Julie Mathews- Aydınlı Ortak Tez Yöneticisi: Dr. William E. Snyder Komite Üyesi: Assist. Prof. Ayşe Yumuk Temmuz 2003 Yazili metinde anlam bütünlüğü (bağdaşıklık), dilbilimci çevrelerde, üzerinde fikir birliğine varılamamış bir kavramdır. Bağdaşıklığa, iki ayrı yorum getirilmektedir: metine dayalı bağdaşıklık ve okuyucuya dayalı bağdaşıklık anlayışı. Okuyucuya bağlı bağdaşıklık teorisi, metnin kendisinin tek basma, tüm okuyucular için standart bir anlam bütünlüğünü garantileyemeyeceğini iddia eder. Metine bağlı bağdaşıklık teorileri arasında hangi metinsel elemanların bağdaşıklığa daha çok katkısı olduğuna dair bir fikir uyuşmazlığı hakimdir; bu durum da okuyucuya dayalı bağdaşıklık teorisini destekler görünmektedir. Bu çalışma, bu varsayımın, öğrencilerin kompozisyonlarının notlandınldığı, yabancı dil olarak İngilizce (EFL) eğitim veren kurumlarda da geçerli olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaca dayalı olarak, çalışma şu iki araştırma sorusuna yanıt aramıştır: 1) Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Temel İngilizce Birimi (TİB)'ndeki İngilizce okutmanları, öğrencilerin tartışma türü kompozisyonlarını değerlendirirken, hangi bağdaşıklıközelliklerini göz önünde bulunduruyorlar?, 2) Okutmanların bağdaşıklık anlayışları ne derece birbirine benzemektedir? Böyle bir araştırmanın sonuçlarının, TİB'de öğrenci kompozisyonları notlamalannın daha standard bir hale gelmesine yardımcı olacak tartışmalara kaynaklık etmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan veri, 59 okutmana uygulanmış, katılımcıların 6 örnek öğrenci kompozisyonunu bağdaşıklık açısından bütünsel bir yaklaşımla en iyiden en kötüye sıralamalarını gerektiren bir anket ile, okutmanların bağdaşıklık kriterlerini belirlemek amacıyla 6 ayrı kişiyle görüşme yoluyla elde edilmiştir. Bulgular, okutmanlar arasında standardizasyonun düşük olduğunu ve fikir ayrılıklarının temelde, bağdaşıklık yargılarına varırken genel ve yerel bağdaşıklık özelliklerinden birisine diğerinden daha fazla önem verilmesinden kaynaklandığını, göstermektedir. Dahası, katılımcıların bireysel olarak da, aynı bağdaşıklık kriterini farklı kompozisyonlara uygulamada tutarsızlık gösterdikleri gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, okuyucuya dayalı bağdaşıklık teorisinin geçerliliğini destekleyen bulgular, metine dayak bağdaşıklık anlayışıyla standardizasyona yaklaşıma daha şüpheci bakılması gerektiğini ima eder görünmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEACHERS' PERCEPTIONS OF COHERENCE IN STUDENT ARGUMENTATIVE ESSAYS AT THE DEPARTMENT OF BASIC ENGLISH OF MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY Konyalı, Feyza M.A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Julie Mathews Aydınlı Co-Supervisor: Dr. Bill E. Snyder Committee Member: Assist. Prof. Ayşe Yumuk July 2003 Coherence in written discourse is a complex concept, involving both text-based and reader-based features. A reader-based theory of coherence asserts that a text alone cannot establish a standard understanding of coherence. There is disagreement among text-based theories regarding which features contribute more to coherence of a text, which indicates that a reader-based theory of coherence is likely to apply to an EFL context, where students' writings are assessed. Therefore, this study investigated what coherence features the Turkish EFL teachers at the Department of Basic English (DBE) at Middle East Technical University (METU) consider while assessing student essays and the extent to which the teachers have a similar conception of coherence. The results of such a study were intended to form the basis inof a discussion towards establishing a more standard specification of the term“coherence”at DBE, METU. Data were gathered through a survey administered to 59 teachers, who were asked to holistically rank-order six sample argumentative student essays in terms of coherence, and six interviews, specifying the coherence criteria the teachers employed. The findings suggested a low degree of agreement among the teachers in terms of their judgments of coherence and revealed that the teachers differed in their judgments mainly because they gave priority to either local or global coherence features. The results also revealed inconsistencies within individual raters in their application of the same coherence criterion. Ultimately, validating a reader-based theory of coherence in an EFL context, the findings implied caution towards a text-based understanding of coherence. IV