Rusya ulusal güvenlik Konsepti ve Rus-Amerikan ilişkilerine etkisi -1991'den günümüze-
The Concept of national safety of Russian and its influence on the Russian-American attitudes since 1991 and up to now
  1. Tez No: 140849
  2. Yazar: ALEKSANDR DEVEDEROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
oz Sovyetlerin dağılmasından sonra Rusya'nın iç ve dış politikasında çeşitli değişiklikler oluşmuştur. Bunların da Rus - Amerikan ilişkilerine etkilediğini belirtmemiz de gerekiyor. Geçen on yıllık bir süre içinde hem Rusya Federasyonu'nda hem de dünyadaki jeo politik iklim değişmiştir. Beklediğini bulamayan ve ABD'nin kendisi için yeni savunma projesi geliştirme başlattığını gören Rusya buna karşılık olarak değişik adımlar atmak zorunda kalmıştır. Bu adımların örnekleri olarak iç ve dış politikasında yaptığı değişiklikler, giriştiği yeni reform çalışmaları ve kabul edilen Yeni Ulusal Güvenlik Doktrini ve buna bağlı olan çeşitli resmi belgelerin onaylanması gibi çalışmaları gösterebiliriz. Tabii ki böyle değişiklikler Rusya'nın ABD ile ikili ilişkilerine etkileri olmuştur. Her yerde olduğu gibi belli açıdan ortak çıkarlara sahip olmaları, bazı çakışan çıkarların olması ikili ilişkilere farklılık katmaktadır. Bu çalışma daha çok Rus iç ve dış politikasından hareket ederek Yeltsin döneminden Putin dönemine geçiş aşamalarım, geliştirilen Yeni Ulusal Güvenlik Konsepti içeriği ve değerlendirmeleri ve buna bağlı olarak Rus - Amerikan ilişkilerini ele almaktadır. ABSTRACT Russia has recently adopted its new national security concept and the associated military doctrine. The importance attached to the nuclear weapons arsenal of Russia in the new document and the doctrine a like, raised concerns both in the United States and the West, and also in Turkey as the threshold for resorting to nukes is much lowered in the contingencies set out by the Russian military planners. Hence, reasons behind such an approach of the Russian security elite as well as the possible consequences of the new military doctrine for regional and international security and stability require a carefully analysis. m
Özet (Çeviri)