Leyla ve Mecnun'da hikaye tekniği
In Leyla and Mecnun story technique
  1. Tez No: 140887
  2. Yazar: SİBEL ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Çalışmamızın konusu“Leylâ ve Mecnun' da Hikâye Tekniği”olarak belir- lenmiştir.Temel amacımız, 16. yüzyılda Fuzûlî tarafından kaleme alınmış olan“Leylâ ve Mecnûn”adlı mesnevinin,Tanzimat öncesi roman veya hikâyenin yerini tutabile cek tarzda düzenlendiğinin altını çizmektir.Gerek kendi devrinde,gerekse önceki ya da sonraki devirlerde,aym konuda yazılmış veyahut değişik konulan içeren mesnevi türünde bir çok eser mevcuttur.Ele alacağımız eserin ise,benzerlerinden ayrı olarak değerlendirilmesini gerektirecek farklılıkları bulunmaktadır.Bizi böyle bir çalışma yapmaya yönlendiren sebep de bu farklılıklann,bugünkü anlamda modern hikâye tekniğine ait olduğunu düşünmemizdir.Çalışmamızda izleyeceğimiz yol, söz konusu özellikleri belirlemek ve açıklamak şeklinde olacaktır. Her şeyden önce,yapılacak çalışma,bir hikâye tahlili denemesi olacağın- dan.ilk önce modern anlatı tekniklerinin,roman ve hikâye tahlil metotlarının ve bu türlerin özelliklerinin incelenmesiyle işe başladık. Çünkü esere,modern anlamda kale me alınmış bir anlatı türü olarak yaklaşmak gerekiyordu. Daha sonra eseri belli başlı bölümlere ayırdık.İlk bölümde eserin anlatıcı sını ve bakış açışım ele aldık.İkinci bölümü“Vak'a”olarak adlandırdık ve eserin olay örgüsünü tespit ettik.Üçüncü bölümde mekân kavramı üzerinde durduk ve bu kavramın konuya etkisini incelediLDördüncü bölümü eserdeki zaman kavramına ayırdıLSon bölümde ise şahıs kadrosu ve bunların özellikleri üzerinde durdûLSonuç bölümümüzü,mesnevi tarzında yazılmış olan bu eserin bugünkü anlamda roman ve hikâyeye ne derece yaklaştığım ifade ederek tamamladık.
Özet (Çeviri)
Our working subject was determined“İn Leyla and Mecnun Story Tech- nique”.Our main aim determine mesnevi that was written by Fuzuli in lö.century its name is“Leyla and Mecnun”.Especially it was coordinated instead of pre-Tanzimat novel and story. Whenever mesnevi was written it can be before Fuzuli time or after Fuzuli.it always has got different mesnevi of art as for in our subject. There are many difference subject that seems like itHere it is.For this reason we thought to write this differences that has got modern story tecnique.We are going to follow this way in our working subject it will be like that;we determine and explore peculiarity that was mentioned. Before all thing,our working subject will be a story analysis trial. At first we started to examine modern expression technique novel and story analysis met-hod and kind of these characterictic.Because we shovid treat our working subject like that:as if it was written like a modern kind of expression. Later we departmentalizationed it.At first chapter, we treated expressi- oner of art and point of view. At the second chapter, we called it“Event”and we de termined it.At the third chapter we examined space conrept and its effect on the sub ject. At the fourth chapter we scrutinize time concept. At the final chapter we scaned character positions (cadre) and their characteristic.At the conclusion chapter;we ex pressed the writting that was writen in a style at mesnevi that was showed what degree to close today's novel and story and we completed it.