Fuzûlî'nin Leylâ ve Mecnûn Mesnevisine eklediği şiirler
Poems added by Fuzûlî to Leylâ ve Mecnûn Masnavi
- Tez No: 763246
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Fuzûlî hem döneminde hem de döneminden sonra Türk Edebiyatı başta olmak üzere Arap ve Fars edebiyatlarında da dikkat çeken bir şairdir. Yazdığı eserler bakımından ve işlediği konularda öne çıkan şairin Leylâ ve Mecnûn mesnevisi günümüzde de canlılığını korumaktadır. Bu eserin birçok araştırmacı tarafından makale ve tezlerde incelendiği görülmektedir. Eski Türk Edebiyatında dönemin başta gelen şairlerinden olan Fuzûlî, bu mesneviye hikâyenin dışında kalan birçok şiir de eklemiştir. Eklenen şiirler içerisinde mesnevi nazım şekliyle yazılanların ardından, kasideler, gazeller, murabbalar ve kıtalar bulunmaktadır. Mesneviye sonradan eklenen bu şiirlerin hikâye içerisine serpiştirildiği görülmektedir. Bu çalışmada Fuzûlî'nin hayatı, eserleri ve mesneviye eklemiş olduğu şiirlerin incelenmesi yapılmaktadır. Bu şiirlerin her birinin incelemeleri nesre çeviri ve şerhleriyle beraber ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fuzûlî is a remarkable poet in Arabic and Persian literature, especially in Turkish literature, both during and after his period. Leylâ and Mecnûn masnavi of the poet, who stands out in terms of the works he wrote and the subjects he deals with, maintains its vitality today. It is seen that this work has been examined by many researchers in articles and theses. Fuzûlî, one of the leading poets of the period in Old Turkish Literature, added many poems outside the story to this masnavi. Among the added poems, there are odes, ghazals, murabbas and stanzas after the ones written in mesnevi verse. It is seen that these poems, which were added to the masnavi later, are interspersed in the story. In this study, the life of Fuzûlî, his works and the poems he added to the masnavi are examined. The analyzes of each of these poems are handled together with their prose translation and commentary.