Ahmet Hatipoğlu'nun hayatı, eserleri ve musiki anlayışı
The Life of Ahmet Hatipoğlu, his works and views of music
  1. Tez No: 141206
  2. Yazar: FATİH KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Din, Müzik, Bibliography, Religion, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Koca, Fatih;“Ahmet hatipoğlu'nun Hayatı, Eserleri ve Mûsikî Anlayışı”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman, Yrd. Doç. Dr. Bayram Akdoğan. Ahmet Hatipoğlu, Cumhuriyet Dönemi Türk Din Mûsikîsi alanında hizmetleriyle tanınmış en önemli şahsiyetlerdendir. Bu alanda birçok eser bestelemiş, kitap yazmış ve öğrenci yetiştirmiştir. Cumhuriyet Döneminin ilk resmî olurlu“Türk Tasavvuf Müziği Korosu”nu TRT bünyesinde kurmuştur. Yıllardır üzerinde çalışılmayan prozodi meselesine eğilmiş ve bu konu hakkında geniş çaplı bir eser yazmıştır. Tezde Hatipoğlu'nun hayat hikayesi kendi ifadelerinden yola çıkılarak aktarılmaya gayret edilmiş, kendisi ile ilgili basında çıkan yazı ve haberler aynen teze aktarılmıştır. Eserlerinin tam listesi ve bazı notaları tezin ek bölümünde okuyucularla paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Koca, Fatih;“The Life of Ahmet Hatipoğlu, His Works and Views of Music”, Master Thesis, Advisor, Assist. Professor. Bayram Akdoğan. Ahmet Hatipoğlu is one of the most prominent persons who has known with his attempts in the field of Turkish Religious Music of the Republican era. In this field he composed a lot of songs, wrote some books and taught many students. In the Republican era he founded the first officially approved“Turkish Religious Music Chorus ”under TRT. He dealt with the problem of prosody, which has not been studied for a long time and wrote a voluminous work. In the thesis the biograpy of Hatipoğlu has been narrated mainly through his own explanations, and the news and articles about him issued in the press have been directly used during the thesis. The complete list of his works and some scores have been given at the appendix of the thesis.