Sürücü eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the driving school curriculum
  1. Tez No: 141281
  2. Yazar: FATİH VURSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET SÜRÜCÜ EĞİTİM PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ VURSAVAŞ, Fatih Yüksek Lisans, Eğitim Programlan ve öğretim Programı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Tanju GÜRKAN Bu çalışmada, Sürücü adaylarına yönelik olarak düzenlenen Sürücü Kursu Eğitim Programını sürücü eğiticilerinin ve kursiyerlerin görüşlerine dayalı olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. İlişkisel Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın kapsamını, 2004 yılı içerisinde Ankara ili merkezinde bulunan Motorlu Taşıt Sürücü Kursunu başarı ile bitiren sürücü adayları ve sürücü kursu eğiticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2004 yılı Ocak-Şubat aylarında Sürücü Kursunu tamamlayıp sürücü belgesi almaya hak kazanmış Ankara Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuran sürücü adaylarından seçkisiz örneklem metoduyla seçilen 500 sürücü adayını ve 50 sürücü eğiticisini kapsamıştır. Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Kursiyer ve eğiticilerin programın hedeflerinin yeterliliğine ilişkin görüşleri, programın içeriğinin yeterliliğine ilişkin görüşleri, programın eğitim durumlarının yeterliliğine ilişkin görüşleri, programın değerlendirilmesinin yeterliliğine ilişkin görüşleri ve sürüş becerilerinin yeterliliğine ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir. Çalışma grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen“Anket Formu-A Kursiyerler İçin”ve“Anket Formu-B Eğiticiler İçin”uygulanmıştır. Veri toplama araçları yoluyla elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veri çözümlemede T-testi, Whitney-U testi, ANOVA ve Scheffe testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; eğitici grup, kursiyer grubuna göre programın içeriğini daha yeterli olarak değerlendirmektedir. Eğitici grup, kursiyer grubuna göre programın eğitim durumlarını daha yeterli olarak değerlendirmektedir. Araştırmanın sonuçlarının, Sürücü Eğitim Programının geliştirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION of the DRİVİNG SCHOOL CURRICULUM VURSAVAŞ, Fatih Master, Curriculum and Instruction Program Thesis Supervisor: Prof. Dr. Tanju GÜRKAN In this work it is aimed to evaluate education programme of driving course which is done to fulfill the need of driver candidates, basing on the point of view of driver trainers and the driver license applicants. The score of the research which is related combing, consist of Trainers of driving license course and the driver applicants who accomplished the required driving licenses Course in Ankara 2004. This study's working groups consist of 500 driver nominees who completed driving course between January- February 2004, deserved to take driving license and applied to Ankara Traffic Registration Directorship and 50 driver trainers chosen by random sampling method. Data's have been collected by questionnaire technique. Opinions of trainees and lecturers about curriculum's sufficiency and trainees driving skills have been evaluated.“Questionnaire-A for the trainees”and Questionnaire-B for the trainers developed by the researcher have been applied to working group. Data collected from data collection sources have been analyzed by using SPSS Computer program. T-test, Whitney-U test, ANOVA and Schaffer test have been used in data analysis. As a result, trainer group evaluated curriculum content more sufficient then trainee group. Trainer group, evaluated educational circumstances more sufficient then trainee group. It is thought that the results of this study will contribute to further development Driver Training Curriculum.