Avrupa istihdam stratejisi ve Türkiye
European employment strategy and Turkey
  1. Tez No: 141329
  2. Yazar: REYHAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP VARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Tüm dünyanın en büyük problemi olan işsizlik Türkiye'de olduğu gibi Avrupa Birliği 'nde de önemli bir yere sahiptir. Avrupa Birliği işsizlik sorununa çözüm olarak 1997 yılında Avrupa İstihdam Stratejisi'ni oluşturmuştur. Aktif istihdam politikalarına dayanan Avrupa İstihdam Stratejisi'nin, AB vatandaşlanmn nitelikli eğitim ve öğretim yoluyla istihdam edilme şanslarım artırmak, girişimciliği özendirmek, değişen iş çevresine uyumu artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak olmak üzere dört temel hedefi bulunmaktadır. Türkiye'nin Avrupa İstihdam stratejisi'ne uyum çalışmalarına 2002 yılının Şubat ayında başlanmıştır. Bu çalışmaların ilki olan İstihdam Durum Raporu tamamlanmıştır. İkinci aşama olan Ortak Değerlendirme Belgesi'nin hazırlanması 2005 yılında tamamlanacaktır. Bu çalışmada Avrupa İstihdam Stratejisi tanıtılmış, Türkiye'nin Avrupa İstihdam Stratejisi'ne uyum sürecinde hangi aşamada olduğu ve Türkiye için istihdamla ilgili neler yapılabileceğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important problem of the world, unemployment, treats people in European Union as it does in Turkey. European Union prepared European Employment Strategy in 1997 to solve employment problem. European Employment Strategy based on active employment politics has four missions: to increase the employment ability of European people by education, to encourage the entrepreneurship, to increase the adaptation of modifying conditions and to provide the equality of opportunity. The adaptation works of European Employment Strategy in Turkey started in February in 2002. The first stage of this adaptation works, Employment Statement Report, is completed. The second stage, Joint Assessment Paper, is going to be completed in the year of 2005. In this work, European Employment Strategy has been introduced and given details about in which stage Turkey is within European Employment Strategy and what can be done about the employment. 4