Yeni endüstri ilişkilerinde işveren sendikaları ve insan kaynakları yönetimi
- Tez No: 141340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, işveren sendikaları, endüstri ilişkileri içindeki rolleri, ülkemizde işveren sendikalarının değişen endüstri ilişkileri karşısındaki tavırları ele alınmıştır. Sanayileşmenin getirdiği olumsuz koşullar sonucu sendikalaşan işçilerin karşısında işverenler, hem işçi sendikalarının taleplerini karşılamak hem de piyasada rekabet koşullarını belirlemek amacıyla örgütler kurmaya başlamışlardır. İşçi ve işveren sendikaları, endüstri ilişkileri sisteminin önemli aktörleri olmuşlardır. İşçi sendikalarının güçlenmesi işveren sendikalarının güçlenmesini sağlamış, Keynezyen politikalar ve refah devleti uygulamalarının baskın olduğu dönem bu anlamda sendikaların en güçlü dönemini oluşturmuştur. 1970'lerin sonlarında, refah devleti harcamalarının kısılması ve devletin ekonomideki rolünün azaltılması genel politika haline gelmiş, hızlı yaşanan teknolojik gelişmeler ve hızlanan küreselleşme, daralan sanayi sektörü ve genişleyen hizmet sektörü, beden işçisinin önemini kaybetmesi ve nitelikli bilgi işçisinin ön plana çıkması sendikaların güçlendikleri ortamın tersine dönmesi anlamını taşımıştır. Endüstri ilişkilerinin aktörleri devlet - işçi - işverenin sistemdeki ağırlıklarını ve rollerini farklılaştırmıştır. Sendikalar günümüzde, kendilerini ortaya çıkaran ve daha sonrasında en güçlü dönemlerini yaşadıkları koşullarda önemli değişimle karşı karşıyadır. İşçi sendikalarının örgütlülüğünü olumsuz etkileyen ve varlık nedenlerini tartışmalı hale getiren bu süreç işveren sendikalarını da etkilemektedir. Küreselleşme, varlığım slogan ve statükocu yapının devamını sağlayan geleneksel sendikacılığa darbe vurmaktadır. Ülkemizde işveren sendikaları, kanımızca kendileri ile çelişen söylemle, toplu iş sözleşmelerinin desentralizasyonu ve çalışma hayatında firma bazlı çözümlerin gerekliliğini savunmaktadırlar. Ancak bu kendilerinin sendikal anlamda zayıflamalarına neden olacak dar vizyonlu bir yaklaşımdır. Endüstri ilişkilerinin sağlığı için en yaygın olarak öne sürülen model olarak sosyal diyalog, işçi ve işveren sosyal ve siyasal anlamda güçlü varlıklarını gerektirmektedir. 51
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study employer's association, their roles within the industrial relationships, attitudes of Association of Employer in our Country against changing industrial relationships have been dealt with. Employers against workers who have been united under a trade union as the result of unfavorable conditions arising from industrialization have begun to establish organizations for the purpose of both meeting demands of trade unions and determining competition conditions in the market. Trade unions and employers associations have been important actors of the system of industrial relationships. The fact that trade unions are powerful ensured that employers association are to be powerful, the period in which Keynesian policies and implementations of the welfare State were dominant has been the most powerful period of unions in this context. By the end of 1970s restrictions on expenditures of the welfare State and the State's role in the economy becoming less effective have become as a general policy, and rapid technological developments and accelerated globalization, narrowing industrial sector and widening service sector, decrease in importance of manual labor and qualified white-collared employees' gaining importance mean that the environment in which unions are powerful has been reversed. Actors of industrial relationships have differentiated the weights and roles of the state - labour - employer in the system. Nowadays the Unions have been faced with significant alterations under the conditions which created them and then on which they have experienced their most powerful period. This process which unfavorably affected organization of trade unions and which brought their cause of existence disputable has also affected employers association. Globalization has an ill-effect on the conventional operation of union which ensured its existence with slogan and continuation of status quo structure. In our country, we think that employers association have been defending decentralization of collective labor contracts and necessary of solutions on the basis of firm in the business life, with statements which are contrary to their own existence. However, this view is a limited vision approach which may cause them to be weaken in terms of union. Social dialog as the most common model put forth for the health of industrial relationship, requires employee's and employer's powerful existence in social and political meaning. 52