Ebu Nuvas'ın şiirlerinde hiciv
Satire in the poems of Abu Nuwas
  1. Tez No: 141353
  2. Yazar: YAŞAR DAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
TEZ ÖZETİ Daşkıran, Yaşar, Ebû Nuvâs'ın Şiirlerinde Hiciv, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Faruk Toprak, 110 s. Tez, giriş ve iki bölümden ibarettir. Giriş 'te hicvin etimolojik ve kavramsal analizi yapılmıştır. Burada Cahüiye döneminden Endülüs dönemine kadar olan süreçte Arap edebiyatında hiciv üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Ebû Nuvâs'ın hayatı ve diğer türlerdeki şiirleri hakkında verilen bilgi ile beraber hicviyeleri detaylı olarak incelenmiştir. Benzerlik ve farklı yönlerini göstermek için Ebû Nuvâs'ın hicviyeleri ile diğer şairlerin hicviyeleri karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde, Ebû Nuvâs'ın hicviyelerinde kullandığı dil, edebi kullanımlar ve üslûp üzerinde durulmuştur. SUMMARY Daşkıran, Yaşar, Satire in the Poems of Abü Nuwas, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. M. Faruk Toprak, 110 p. The thesis consists of introduction and two chapters. The introduction analyzes satire etymological and conceptual points. İn introduction, it is remained to examine a development of satire from the jâhiliyya to the Endelus period in the Arabic literary. İn first chapter,it is researched satire poems of Abü Nuwas extensively with life of Abü Nuwas and examination of Abü Nuwas in other poems. İn this chapter, satire poems of Abü Nuwas is compared with satire of other arabic poets to show the points of likeness or differences. The second chapter is contained linguistic method and rhetorical skils of satire poems of Abü Nuwas.
Özet (Çeviri)