Avrupa Birliği projeleri kapsamında sunulan hizmet içi öğretmen eğitimleri hakkında katılımcı görüşleri
Participant views about in-service teacher training programs offered as part of European Union projects
  1. Tez No: 657992
  2. Yazar: EZGİ ÇELİK UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma yetişkin eğitimi kapsamında Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde öğretmenlere yönelik olarak açılan hizmet içi eğitim kursları hakkındaki katılımcı görüşlerini içermektedir. Çalışma kapsamında veriler AB'nin bu kurslar özelinde yayınladığı amaçlar esas alınarak hazırlanan bir anket ve anket sorularına verilen yanıtlar ışığında hazırlanan görüşme soruları yardımıyla toplanmıştır. Çalışma grubu kurslara 2014 yılı sonrasında katılmış olan 65 öğretmenden (anket çalışması için N=55, görüşme için N=10) oluşmaktadır. Anketten elde edilen veriler betimsel istatistik yöntemleri (frekans analizi, yüzdelik) kullanılarak çözümlenmiştir. Kimi yanıtlar arasındaki korelasyonel bağlantılar kikare analizi ile hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında görüşme sorularına verilen yanıtlar çalışmanın alt amaçları doğrultusunda betimsel olarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin dil yeterlilikleri, teknoloji kullanma yeterlilikleri ile kursların cinsiyet eşitliği, karma eğitim, kültürel çeşitlilik ve ayrımcılık gibi çeşitli konulardaki fikirlerine etkileri de çalışma kapsamında araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, katılımcıların kursları seçerken kursun bulunduğu yer, kurs maliyeti, kursun konusu ve dil gelişimine sağlayacağı olumlu katkı gibi değişkenleri önemsedikleri görülmüştür. Katılımcılar genel olarak kursların kişisel ve mesleki gelişimlerine olumlu katkı sağladığını düşünmektedir fakat kurslarda öğrenilen yeni öğretim tekniklerinin okullarda kullanımının sınırlı olduğu görülmektedir. Öğretmenler bu teknikleri kullanamama sebepleri arasında, okullardaki altyapı sorunlarını ve idari kadronun gerekli desteği vermemesini sıralamaktadır. Katılımcılar kursların genellikle kalabalık olduğunu, katılımcı profilinin kültürlerarası etkileşimi destekleyecek düzeyde çeşitli olmadığını, bazı kurumsal ve organizasyon kaynaklı problemlerin yaşandığını ifade etmiştir. Öğretmenlerin kurslara katılım sonrasında dil öğrenme ve mesleki uygulamalar gibi kimi konularda yaşadıkları gelişimin, daha çok düşünsel düzeyde kaldığı ve kursların ardından bu kazanıları kişisel gelişim ve mesleki uygulamalarına somut biçimde yansıtamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research comprises the evaluation of the findings about the in-service teacher training programs that are conducted all around Europe as part of adult education. Within the scope of the study, the data were collected with the help of a questionnaire prepared on the basis of the purposes published by the EU specific to these courses and interview questions prepared in the light of the answers given to the questionnaire items. The working group consists of 65 teachers (N=55 for the survey study, N=10 for the interview) who attended the courses after 2014. The data obtained from the survey were analyzed using descriptive statistics (frequency analysis, percentage). Correlational links between some responses were calculated by chi-square tests. In the second part of the study, the answers given to the interview questions were analyzed descriptively in connection with the sub-objectives of the study. The impact of the courses to teachers' opinions on language proficiency, competence in technology use, gender equality, coeducation, cultural diversity and discrimination are also investigated in this research. According to the findings obtained in the study, it was seen that the participants paid attention to variables such as the location, cost, and subject of the courses and the positive contribution the selected course will make to their language development while choosing the courses. Participants generally think that the courses contribute positively to their personal and professional development, but it has been understood that the use of new teaching techniques learned in the courses is limited in schools. Teachers referred to the infrastructure problems in schools and the lack of support of the administrative staff among the reasons for not using these newly-learned techniques. Participants stated that the courses are generally crowded, the participant profile is not varied enough to support intercultural interaction, and there are some institutional and organizational problems. It was also observed that the development experienced by teachers in some subjects such as language learning and professional practices after participating in the courses remained at a more intellectual level and could not be reflected on their personal development and professional practices after the courses.