Melih Cevdet Anday'ın şiirleri ve şiir sanatı
Melih Cevdet Anday of poetries and art
  1. Tez No: 141505
  2. Yazar: MİTAT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 689
Özet
676 ÖZET Bu çalışmada Melih Cevdet Anday'ın şiirleri incelenmiş ve sanat anlayışına ışık tutulmuştur. Gerek şair ve yazar hakkında yazdan kaynaklardan gerekse şair- yazarm kendi yazdığı kaynaklardan elde edilen bilgilerle 20. yüzyıl şair-yazan Melih Cevdet Anday'ın hayatı, kişiliği, sanat ve edebiyat anlayışı tespit edflmiştir. Aynı zamanda Melih Cevdet Anday'ın şiirleri incelenerek tahlil edilmiştir. Bu çalışma ile kültür mirasımızın önemli bir şair-yazarı hakkmda geniş bir bilgiye sahip olunmuştur. Anahtar Kefimeten Melih Cevdet Anday Garip Türk Şiiri
Özet (Çeviri)
677 ABSTRACT In this study, poetries of Melih Cevdet Andayof is examined and art understanding of his brought to fight. Through information, acquired either by the present sources related with the poetr-writer or by the work writer / poetry; the life, personality, artistic and literaty aspect and influence of the twenty century poertry-writer Melih Cevdet Anday have been determined. In the examination part of the thesis, Melih Cevdet Anday5 s poetries is analyzed. With the work; an importan poetry-writer of on cultural heritage has been evaluated.