Küreselleşme sürecinde kentlerin tarihsel-kültürel değerlerinin korunması -Türkiye-Bodrum örneği-
Protecting historical -cultural assets in urban areas within the process of globalization -Bodrum/Turkey/ case study
- Tez No: 141518
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
318 ÖZET Bu çalışmada, küreselleşme sürecinin kent kimlikleri ve kentlerdeki tarihsel-kültürel değerlerin korunması sorununa etkileri araştırılmaktadır. Birinci Bölümde koruma kavramı ve gerekçeleri açıklanarak, farklı ülkelerden örneklerle, kentlerdeki tarihsel-kültürel değerlerin korunması politikalarının gelişimi anlatılmaktadır. Çalışmanın İkinci Bölümünde; küreselleşme kavramı ve göstergeleri anlatılarak, küreselleşme sürecinin gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler için ne anlama geldiği tartışılmaktadır. Küreselleşme sürecinin kentler üzerindeki etkileri ile son dönemlerde kentlere yönelik geliştirilen yeni kavramlar yine bu bölümde ele alınan diğer konulardır. Çalışmanın Üçüncü Bölümü Türkiye örneğine ayrılmıştır. Ülkemizdeki koruma politikaları ve küreselleşme sürecine yönelik politikaların gelişimleri incelendikten sonra, son dönemlerde kentlerimizde yaşanan değişimler aktarılmaktadır. Bu bağlamda, kent yönetim anlayışı, kent fiziksel mekanı ve kent yaşantısındaki değişimler irdelenmektedir. Bu bölümde, Bodrum yarımadasında yapılan alan araştırmasının bulguları ile Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerle yürütülen anket çalışmasının sonuçları da değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde ise, küreselleşme sürecinde tarihsel-kültürel değerlerin korunması bağlamında kentlerimizi bekleyen riskler açıklanarak, bu alanda alınması gerekli görülen önlemlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
319 ABSTRACT The objective of this study is investigating the effects of globalization on urban identities, particularly on the conservations of historical-cultural assets. The first section of the study is about conservation issues. Following the conceptual introduction of conservation; development of conservation policies for historical-cultural heritage is explained by giving examples from different countries. The subject of the second section is globalization in general. After explaining the definition and indicators of globalization; the development of globalization process and what it means for developed and developing countries are discussed. Later, the effects of globalization on urban settlements and the recent concepts related to urban areas are explained. The last section is about Turkey. After explaining the historic background of preservation policies and globalization influences; the recent changes that we face to in urban areas are discussed. In this section, the Bodrum Peninsula case study and the questionnaire handed to the municipalities, which are the members of“Unions of Historical Towns”, are evaluated. The expected risks caused by globalization in terms of preserving historical-cultural heritage in urban settlements and related recommendations for minimizing these negative effects of globalization are explained at the conclusion section of this study.