Türkiye'de sağlık eğitim fakültelerinin programlarının değerlendirilmesi
The Curriculum evaluation of faculte of healty education in Turkey
- Tez No: 141529
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET A. KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET TÜRKİYEDE'Kİ SAĞLIK EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN PROGRAMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Şener, Emine Yüksek Lisans, Program Geliştirme Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mehmet A. Kısakürek Mart, 2004, 157 sayfa Bu çalışmada Türkiye'deki Sağlık Eğitim Fakültelerinin Programlarının öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modeli niteliğinde olan bu araştırmanın evrenini Sağlık Eğitim Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları ile öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın ömekleminde Sağlık Eğitim Fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencileri (357) ile görev yapan öğretim elemanlarının tamamı (61) yer almıştır. Ömeklem grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan likert tipi veri toplama aracı ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Uygulanan veri toplama aracı, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin kişisel özellikleri ile Sağlık Eğitim Fakültelerinin programlarına ilişkin olarak programın amaçları, içerik, öğretim süreçleri ve ölçme değerlendirme boyutlarına yönelik sorulardan oluşmaktadır. Ortak yönleri dikkate alınarak hazırlanan ve iki bölümden oluşan anket formundan, öğretim elemanlarına uygulanan (A), öğrencilere uygulanan (B) olmak üzere iki anket formu geliştirilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir, öğretim elemanları ve öğrencilere ait kişisel bilgiler frekans (f) ve yüzdeleri (%) tablolar halinde gösterilmiştir. Programa ilişkin, öğretim elemanları ve öğrencilerin aynı sorulara verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymak amacıyla frekans (f) ve yüzde (%)Ieri alınarak Kay-Kare (x2) testi uygulanmıştır. Kay-Kare testi sonucu beklenen değeri 5'ten küçük gözenek sayısı %20'yi aşan durumlarda ise yorumlar çapraz tablo üzerinde sadece frekans ve yüzde kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CURRICULUM EVALUATION OF FACULTY OF HEALTH EDUCATION IN TURKEY Şener, Emine Master, Programme Curriculum Development Counselar Of Thesis: Prof. Dr. Mehmet A. Kısakürek March,2004, 157 Pages At this research, it is aimed that Faculty of Health Education Programmes in Turkey will be evaluated according to the lecturers' and the students' point of view.The students and the lecturers working at the Faculty of Health Education form the universe of this research possesing the quality of descriptive search model. The 3rd and 4th grade students of Faculty of Health Education (357) and all of the lecturers(61) served as the models at this research. Likert type of gathering datum means and personal information form, prepared by the researcher, were applied to the model group. Means of gathering datum applied is formed with the questions about the aims of the programme, content, process of instruction, dimension of evaluation and with the personal features of the lecturers and the students. The form of survey, the common aspects of which are taken into consideration, is formed with two parts as (A) applied to the lecturers and (B) to the students.The data possessed at the end of the research were analysed by SPSS programme. T he frequency(f) and the percentage(%) of personal information concerning the lecturers and the students were demonstrated as schedules. The Kay-Kare ( x2) test was applied to put forward whether there is a significant difference between the students' and the lecturers' answers to the same questions about the programme by calculating the percentage (%) and the frequency(f). The interpretations were made by using just frequency and percentage on a diagonal schedule in the case that the expecyed value is smaller than 5 and the number of the Kay-Kare test. It is proposed according to the results of this research. VI