Epitelyal over kanserli olgularda c-erbB-2 (HER-2/neu) ve anjiogenizin kemosensitivite ile ilişkisi ve survival üzerine olan etkileri
Association of c-erbB-2 (HER-2/neu) and angiogenesis markers chemosensitivity and their effects on survival in epitelial ovarian cancer patients
- Tez No: 141743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET EPİTELİYAL OVER KANSERLİ OLGULARDA c-erbB-2 (HER-2/neu) VE ANJİOGENEZİN KEMOSENSİTİVİTE İLE İLİŞKİSİ VE SURVİVAL ÜZERİNE OLAN ETKİLERİ Her-2/NEU yada c-erbB-2 onkogen aktivasyonu hücre proliferasyonunda rol oynamaktadır. Klinik çalışmalarda c-erbB-2 aktivasyonu olan tümör dokularında neoanjiogenez süreçlerinin daha aktif olduğu belirtilmekte ve platin rezistansının ortaya çıkmasında bu genin rol onadığı savunulmaktadır. Bu çalışma, yukarıdaki verilerden yola çıkarak epiteliyal over kanserlerinde uygulanan adjuvan tedavilerin sonucunda ortaya çıkan erken nüks oranlarını azaltabilmek, önceden platin rezistansını ortaya koyabilmek, kemoterapi dozlarının ve uygun kemoterapi rejimlerini önceden belirleyebilmek için kliniğimizde öpere olan 43 hastanın parafine gömülü doku örneklerinden ve postop kemoterapi uygulamaları içinde Medikal Onkoloji bölümü kayıtlarından yararlanılarak yapılmıştır.Tümör dokularının vaskuler endoteliyal hücreler için spesifik CD34 immunohistokimyasal boyanmaları sonucu elde edilen anjiogenez parametreleri (NVES, NVES-MAX, VSD) ile c-erbB-2 için hücresel boyanma dereceleri, prognostik değişkenlerle (yaş, evre, grade, histolojik tip vs.) karşılaştırılmış ve istatistiksel anlamlı sonuç saptanmamıştır. C-erbB-2 hücresel boyanma dereceleri ile asit mayinde malign hücre varlığı arasında istatistiksel anlamlı sonuç bulunmuştur. Cerrahi tedavi sonrası uygulanan platin içerikli kemoterpiyi takiben 12 ay içinde nükseden olgular kemorezistan, 12 ay sonrası nüks gelişen hastalar ise kemosensitif olarak değerlendirilmiş, her iki grup anjiogenez parametreleri ve c-erbB-2 hücresel boyanma dereceleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı sonuç bulunmamıştır. m
Özet (Çeviri)
ASSOCIATION OF c-erbB-2 (HER-2/neu ) AND ANGIOGENESIS MARKERS WITH CHEMOSENSITIVITY AND THEİR EFFECTS ON SURVIVAL IN EPITELIAL OVARIAN CANCER PATIENTS SUMMARY HER-2/neu or c-erbB-2 oncogene plays a major role in the cell proliferation. Clinical studies show that neoangiogenesis process is more active the in tumoral tissues which have activated c-erbB-2 oncogene, and this gene is claimed to play a major role in the formation of platin resistance. This study was done to determine the platin resistance, chemotherapy dosage and appropriate chemotherapy regimen and decrease the early relapse rate of adjuvant chemotherapy. Post-operative chemotherapy recordings of 43 patients who were opareted in our clinic were found from the medical oncology department. Parafin embeded tissue sections of the patients were reevaulated. Tumor tissues were dyed immunohistochemically by CD34 which is spesific for vascular endothelial cell. The results of immune staining, angiogenesis parameters (NVES, NVES-MAX, VSD) and c-erbB-2 levels were compared with the prognostic variables (age.stage, grade, histology). The results were not statistically significant. The relation between the degree of c-erbB-2 cell staining and presence of the malignant cells in the ascite fluid were found to be statistically significant. After the surgical treatment, patients who had relapse before twelve months after the chemotherapy was considered as chemoresistant and those patients who had relapse after twelve months was considered as chemosensitive. Comparison of these two groups due to angiogenesis parameters and the degree of c-erbB-2 cell staining were not found to be statistically significant. IV