Akustik nörinomda ki-67, östrojen ve progesteron ekspresyonunun incelenmesi (kliniko-patolojik korelasyon)
İnvestigation of ki-67, estrogen and progesteron expression in acoustic neurinoma
- Tez No: 141886
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu objektif çalışmada akustik nörinom büyümesi ve östrojen, progesteron, Ki-67 reseptör ekspresyonunun ilşikisi araştınlmıştır. 1995 - 2003 yıllan arasında akustik nörinom nedeniyle öpere olan 60 hasta (28'i erkek, 32'si kadın) bu çalışmaya dahil edilmiştir. Östrojen, progesteron reseptörleri ve Ki-67 immünhistokimyasal olarak araştırılmış ve sonuçlan tümör büyüklüğü, yaş, cinsiyet ve hasta semptomlanyla karşılaştmlmıştır ve sonuç olarak hiçbir hastada östrojen reseptörü ekspresyonu saptanmamıştır, bunun dışında tüm hastalarda progesteron reseptör ekspresyonu sitozolik ve nükleer olarak saptanmıştır. 60 hastanın 35 'inde (%58) Ki-67 ekspresyonu görülmüştür. Ki-67 ortalama değeri 13.6 olarak bulunmuştur. Ki-67 ekspresyonu ile yaş, cinsiyet ve semptomlan arasında korelasyon tespit edilmemiştir. Tümör boyutlan ile yaş arasinda negatif bir korelasyon bulunmuştur. Tümör büyüklüğü ile Ki-67 ekspresyonu arasında doğrusal korelasyon bulunmamıştır.Fakat 19 mm 'den küçük tümörler ile 39 mm den büyük tümörlerin Ki 67 oranı arasında anlamlı fark buluınmuştur. Küçük, orta ve büyük tümörlerin semptom süreleri arsında fark bulunmamıştır(p>0.05). Bu durum bize gösterir ki büyük tümörlerin proliferatif aktivitesi yüksek iken küçük tümörlerin daha düşüktür. Bu da gösterir ki AN'lann Ki-67 ekspresyon oranlan tümör büyüklüğüne bağlı olmayıp ancak tümörün proliferatif aktivitesine bağlı olarak artabilir. Sonuç olarak akustik nörinom büyümesi ve hastalann klinik parametreleriyle östrojen ve progesteron hormon reseptör ekspresyonu arasında bir ilişki bulunamamıştır. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective in this study was to evaluate the relationship between acoustic neurinoma growth and expression of Ki -67 and estrogen and progesteron receptor. Sixty patients(28 male, 32 female)- operated on for acoustic neurinoma between 1995 and 2003 were included in this study. Immunohistochemical detection of estrogen and progesteron receptors and Ki-67 was performed and the results were compared with tumor size and age, sex, symptoms of the patients. Estrogen receptor expression was not encountered at all progesteron receptor expression was detected in all of the cases both in the cytosolic and nuclear form.Ki-67 expression was found in 35 of 60 (%58) cases.The mean Ki-67 value was 13.6 The Ki-67 expression did not correlate with age,sex and symptoms.There was a negative correlation between age and tumor dimensions. There isn't a correlation between tumor dimensions and Ki-67 expressions. But there isn't an meaningful diference between smaller then 19 mm and greater then 39 mm tumours. We found no difference tumour and the duration of the symptoms. This shows the the proliferative activity of greater tumours is higher then the small ones. This results that ki 67 expressions of acustic do not depend on tumour size but increase by the proliferative activity of the tumour. İn conclusion growth of acoustic neuroma and clinical parameters of the patients are not related to expression of estrogen and progesteron hormone receptors mediated by Ki-67 expression. 63