Investıgatıon of sestrın-2 pathway, oxıdatıve stress and thıol-dısulfıde homeostasıs ın polyp tıssue of patıents wıth nasal polyps
Nazal polipli hastalarin dokusunda sestrin-2 yolaği, oksidatif stres ve tiyol-disülfit homeostazinin araştirilmasi
- Tez No: 952664
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üst solunum yollarının kronik inflamatuar bir hastalığı olan nazal polipozis (NP) tam olarak anlaşılamamıştır, ancak inflamasyon önemli bir faktör olmaya devam etmektedir. Çeşitli streslere yanıt olarak hücrelerde biriken korunmuş antioksidan proteinler olan sestrinler (SESNS), SESN2'nin bağışıklık sistemi ve enflamatuar yanıtlardaki düzenleyici rollerini düzenler. Bu çalışmada, hastaların NP dokusunda sestrin-2 yolağı, oksidatif stres ve tiyol-disülfid homeostazını araştırmayı amaçladık. Bu çalışmaya yaşları 12-65 arasında değişen toplam 90 katılımcı dahil edilmiştir. Hasta grubu, NP tanısı konmuş ve kronik hastalığı olmayan 50 hastadan oluşmuştur. Kontrol grubu ise NP dışındaki anatomik patolojiler nedeniyle burun ameliyatı geçiren 40 hastadan oluşmuştur. Native tiyol, total tiyol, disülfit, disülfit/native tiyol ve disülfit/total tiyol seviyeleri hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek ve native tiyol/total tiyol seviyeleri anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca, total oksidan durum (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) seviyeleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek ve total antioksidan durum (TAS) seviyeleri anlamlı derecede düşüktü. Ayrıca, hücre dışı sinyalle düzenlenen kinaz 1/2 (ERK1/2) seviyeleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek ve SESN2 seviyeleri daha düşüktü. Bulgular, polip dokusunda azalmış SESN2 ve TAS seviyeleri ile artmış ERK1/2, TOS ve OSI seviyelerinin ve bozulmuş tiyol-disülfid homeostazının olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis (NP), a chronic inflammatory disease of the upper respiratory tract, not fully understood, but inflammation remains an important factor. Sestrins (SESNS), which are conserved antioxidant proteins that accumulate in cells in response to various stresses, regulate the regulatory roles of SESN2 in the immune system and inflammatory responses. In the current study, we aimed to investigate the sestrin-2 pathway, oxidative stress and thiol-disulfide homeostasis in NP tissue of patients. This study included a total of 90 participants with the age 12-65 years. The patient group consisted of 50 patients diagnosed with NP and free from chronic disease. The control group comprised 40 patients who underwent nose surgery for anatomical pathology other than NP. Native thiol, total thiol, disulfide, disulfide/native thiol and disulfide/total thiol levels were significantly higher and native thiol/total thiol levels were significantly lower in the patient group compared to the control group. In addition, total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) levels were significantly higher and total antioxidant status (TAS) levels were significantly lower compared to the control group. Furthermore, extracellular signal-regulated kinase 1/2 (ERK1/2) levels were higher and SESN2 levels were lower compared to the control group. The findings show that decreased SESN2, TAS levels and increased ERK1/2, TOS and OSI levels and impaired thiol-disulfide homeostasis in polyp tissues of patients with NP cause oxidative stress.