Kolon malignitelerinin saptanması ve evrelendirilmesinde pnömokolon BT tetkikinin etkinliği
The value of CT pneumocolon at detecting and staging colorectal neoplasms
- Tez No: 142198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ÇINAR BAŞEKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Kolorektal kanserler, dünyada üçüncü en sık görülen ve ikinci sıklıkla ölüme neden olan tümörlerdir. Erken tanı hastalığın doğal seyrinin yavaş olması nedeni ile önemlidir. Bu açıdan bakıldığında kolorektal kanserler önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık konumundadır. Bunun yanısıra prognozu belirleyen en önemli faktör tümörün evresidir. Günümüzde lezyonu saptama ve evreleme amacı ile kullanılan yöntemlerin birçok sınırlamaları bulunmaktadır. Spiral BT (SBT) pnömokolon son yıllarda BT teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak popülarite kazanan bir yöntemdir. Bu çalışmamızda amacımız SBT pnömokolon tetkikinin lezyon saptama, benign-malign ayrımını yapma ve malign lezyonları evrelemede etkinliğini araştırmaktır. Sonuçlar histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. SBT pnömokolon tetkikinin kitle saptama sensivitesi %89, spesifisitesi %93 olarak saptandı. Malign lezyonlarda sensivite %95 spesifite %95 olarak saptandı. Benign lezyonların sayıları az olduğundan istatistiki çalışma yapılmadı. Malign olguların %84 (16/1 9)'ü doğru olarak evrelendi. Çalışma süresince herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Hastaların büyük çoğunluğu hava uygulamasını rahatlıkla tolore etti. Çalışmamızda literatürle uyumlu sonuçlar elde edildi. Özellikle primer tümör derinliği %98 (17/19) doğru olarak evrelenirken lenf nodu evrelemesinde %53 (10/19) olgu doğru olarak evrelendi. Bunun nedeni saptanamayan okkült lenf nodu metastazlarıydı. SBT pnömokolon hızlı, noninvazif, kolay uygulanabilir, bir tetkiktir. Kolonoskopiye ve evreleme amacı ile yapılan batın BT incelemelere pek çok üstünlüğü vardır. BT teknolojisindeki gelişmelerle daha hızlı, daha küçük lezyonları saptama ve yüksek doğrulukla evreleme yapma potansiyeline sahip gelecek vadeden bir görüntüleme yöntemidir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Colorectal carcinomas are the third most frequently diagnosed tumors and the second leading cause of cancer mortality. Early diagnosis is important for the slow progression of tumor. For that reason it is able to prevent and treat this disease. In the other hand stage of the tumor is the most important factor for prognosis. There are many limitations of the techniques that are used for detecting and staging the tumor. At recent years by developing the CT technology spiral CT pneumocolon is a new technique that is becoming popular. The aim of the study is to search the effectiveness of CT pneumocolon for detecting tumor, distinguish benign- malignant lesions and staging malignant tumors. The results of study were compared with pathologic findings. The sensitivity and specificity of CT pneumocolon for detecting tumor were calculated %89, %93 respectively. For malign lesions sensitivity was %95 and specificity was %95. No statistical study was made for benign lesion for inadequate number. %84 (16/19) of malign lesions were staged correctly. There were no complication during the study. Most of the patients tolerated the rectal air insufflation. Good correlation was found between our study and literature. The depth of tumor was staged correctly with %98 (17/19). Lymph node staging accuracy was calculated %53 (10/19). This was due to the undetected microscopic metastasis of lymph nodes. Spiral CT pneumocolon is a new technique that is less invasive, quick and easy to use. It has many advantages when it is compared with colonoscopy, and abdominal CT. With the progress of CT technology it is a promising technique. At future it will be able to be more faster, determine smaller lesions, and stage malignant lesions correctly. 51