Prostat kanserinin tanısında satürasyon biyopsisi tekniğinin etkinliği
  1. Tez No: 142258
  2. Yazar: OZAN BELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Günümüzde prostat kanseri serum PSA yüksekliği nedeniyle yapılan TRUS eşlikli biyopsi ile tespit edilmektedir. Klinik olarak kanser şüphesi olan olgularda literatürde bildirilen yüksek yalancı negatiflik oranlan nedeniyle tekrar biyopsileri önerilmektedir. Klinik şüphe nedeniyle tekrar TRUS eşlikli prostat iğne biyopsisi gereken olgularda elde edilen parça sayısını arttırmakla ve rutin yöntemlerle örnekleme yapılmayan bölgeleri örnekleyerek kanser tam oranım arttırabileceğimizi düşündük. Mart 2003 ve Aralık 2003 tarihleri arasında daha önceki prostat biyopsi sonucu negatif olan yüksek serum PSA düzeyli 32 olguya genel anestezi altoda satürasyon biyopsisi uyguladık. Olguların yaşlan 54 ile 80 arasında (ortalaması 66.8) değişmekteydi. Grubun daha önce yapılan biyopsi ortalaması 1.3 (1 ile 4 arasında) idi. Prostatın boyutuna göre biyopsi basma ortalama 23,5 parça (en az 20, en fazla 42) aldık. Alman parçalar aynı zamanda 12 kadran örneklerini de içermekteydi. 32 olgudan 8 tanesinde kanser saptanarak çalışmamızın tanısal oram % 25 olarak bulunmuştur. Grubun PSA ortalaması 12.32 ng/ml idi. Pozitif biyopsi açısından istatistiksel olarak anlamlı tek prediktör hasta yaşı idi (p < 0.05). İşleme bağlı genel komplikasyon oram % 18 olup, 2 hastada (% 6) muhtemelen fazla örneklemeye bağlı olduğunu düşündüğümüz akut prostat enfeksiyonu görüldü. Satürasyon biyopsisi tekniği, daha önceki biyopsi sonucu negatif ancak klinik olarak kanser şüphesi olan olgularda tüm prostatın yeterli örneklenmesini sağlamaktadır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prostate cancer is mostly diagnosed in transrectal ultrasound guided needle biopsies in men with elevated PSA levels. Because of reported high false-negative rates of the routin procedures, repeat biopsy is recommended for patients in whom clinical findings are suspicious for prostatic cancer. We hypothesized that increasing the number of cores to ensure complete sampling of whole prostate may improve cancer detection rate in men with persistent indications for repeat biopsy. Between March and December 2003, we performed ultrasound guided transrectal saturation prostate biopsy under general anesthesia in 32 men with elevated PSA levels whose previous biopsies are negative for cancer. The mean age of the cohort was 66.8 (range 54 to 80). The mean number of the previous biopsies was 1.2 (range 1 to 4). An average of 23,5 cores (minimum 20, maximum 42) per biopsy were obtained depending on prostate size. Twelve core samples were included in the saturation biopsy session. Cancer was identified in 8 of the 32 men (25 %). The mean PSA value was 12.32 ng./mL. The only statistically significant predictor of positive biopsy was patient age (p < 0.05). The overall complication rate for saturation needle biopsy was 18 % and acute prostatic infection requiring hospital admission was seen in 2 patients probably due to oversampling. Saturation needle biopsy technique allows adequate sampling of the whole prostate in men who have high index of suspicion for cancer despite previously negative office biopsies. This biopsy technique has a detection rate of 25 % in this cohort of negative office biopsy patients. 46