Yeni CMOS birinci kuşak akım taşıyıcı yapılar ve uygulamaları
New CMOS first generation current conveyor topologies and applications
  1. Tez No: 142559
  2. Yazar: MEHMET ŞEVKİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUNTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
YENİ CMOS BİRİNCİ KUŞAK AKIM TAŞIYICI YAPILARI VE UYGULAMALARI ÖZET Son yıllarda akım taşıyıcı gibi akım modlu devrelere olan ilgi giderek artmaktadır. Bu nedenle de akım modlu devrelerle ilgili yayınlan makale sayısmda hızlı bir artış görülmektedir. İlginin bu kadar fazla olmasının nedenlerini ise: akım modlu yapıların gerilim modlu yapılara daha basit devre yapılarının olması, daha büyük bant genişliğine, daha yüksek değişim aralığına sahip olmaları ve daha düşük güç tüketmeleri şeklinde sıralayabiliriz. Örneğin akım modlu süzgeçler, gerilim modlu benzer yapılara göre daha büyük band genişliği ve daha geniş bir dinamik aralık sağlayabilmektedirler. Alam taşıyıcılar denilince akla ikinci kuşak akım taşıyıcılar gelmektedir. Oysa son yıllarda CCI elemanları kullanılarak tasarlanan uyuglama devrelerinin sayısında da artış görülmektedir. Bu uygulama devrelerinde yüksek başanmlı CMOS yapıların gerekeceği açıktır. Bu tez çalışmasında, CCI elemanı kullanarak bir takım devre yapılan oluşturacak olan tasarımcılara yüksek başanmlı CMOS CCI iç yapı topolojileri sunulacaktır. Bölüm3'te önerilen CCI yapılarının yüksek performanslı giriş katlarından bahsedilecektir. Bölüm4'te önerilen CCI yapılanmn yüksek performanslı çıkış katlan anlatılmaktadır. Bölüm5'de giriş ve çıkış katlan kullanılarak oluşturulan CCI iç yapılarından bahsedilmektedir. Bölümö'da ise 5. bölümde tasarlanan CCI iç yapılarının AC ve DC performanslan incelenecektir. Bölüm7'de bir uygulama devresi ele alınacak ve önerilen iç yapılann bu devredeki performanslarından bahsedilecektir. XX
Özet (Çeviri)
NEW CMOS FIRST GENERATION CURRENT CONVEYOR TOPOLOJIES AND APPLICATIONS SUMMARY There is an increasing interest in the current mode circuits like current conveyors in recent years. As a result of this, the number of papers about current-mode circuits are increased quickly. This increasing interest in current-mode circuits is because of simple circuitry, wider bandwith, wider dynamic range and lower power consumtion than the voltage-mode circuits. For example, current-mode filters provide wider bandwith and wider dynamic range than the similar voltage mode filters. The current conveyors are purified with second generation current conveyor. But, in the last years the number of applications which are employing CCI elements are increasing. It is clear that, high-accuracy CMOS CCI elements must be used in these application circuits. In this thesis, the new high-accuracy CMOS CCI topolojies are offered for the designers who are using first generation current conveyor in application circuits. In the third section of this thesis; high performance input stages for the proposed circuits are explained. In the fourth section of this thesis; high performance output stages for the proposed circuits are explained. In section five, investigates the proposed CCI circuits which are formed by using input and output stages explaining in section 3 and 4. In section six, AC and DC performance of proposed circuits, which are explained at section 5, are investigated. In section seven, one application circuit is selected and the performance of proposed CMOS CCI constructions in this application is studied. xxi