Projeksiyon haritası interpolasyonu ile doğrudan Fourier tekniğinde interpolasyon yöntemi
Interpolation techniques in direct Fourier method using projection map interpolation
- Tez No: 142586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
PROJEKSİYON HARİTASI İNTERPOLASYONU İLE DOĞRUDAN FOURİER TEKNİĞİNDE İNTERPOLASYON YÖNTEMLERİ ÖZET Doğrudan Fourier yeniden görüntü oluşturma tekniği, merkezi kesit teoremini doğrudan doğruya kullanmaktadır. Gerçekte projeksiyonların Fourier transformlan frekans uzayında polar koordinatlarda yer alır. Bu polar koordinatta yer alan bilgilerin iki boyutlu ters transformlan tomografik görüntü elde etmek için gereklidir. Pratikte bir nesnenin sadece sınırlı sayıda projeksiyonu alınabilir. Bu durumda da cisim fonksiyonunun iki boyutlu Fourier transformunun radyal hatlar boyunca sadece sınırlı sayıda bilineceği açıktır. Fakat tomografik görüntünün en iyi şekilde elde edilmesi için mümkün olduğu kadar fazla projeksiyona ihtiyaç vardır. Bunun için Fourier uzayında polar-kartezyen interpolasyonu gerekmektedir. Bununla beraber Fourier uzaymdaki interpolasyonda bazı problemler yaşanmaktadır. Bu problemleri elimine etmek için kartezyen koordinatlarda projeksiyon haritası üzerinden interpolasyon yapılarak doğrudan Fourier tekniği uygulanabilir. Bu çalışmada, doğrudan Fourier yönteminde projeksiyon haritası interpolasyonu incelenmiştir. Üç farklı interpolasyon yöntemi deneysel projeksiyonlarla oluşturulan projeksiyon haritası üzerine uygulanmıştır. Deneysel projeksiyon profilleri ile interpolasyon ile bulunan projeksiyon profilleri karşılaştınlmıştır. İnterpolasyon ile bulunan projeksiyon profillerinin gerçek profillerle hemen hemen aynı olması, yani interpolasyon yönteminin projeksiyon profili üzerine olumsuz etkisi olmaması gerekmektedir. Çünkü bu durum görüntüyü olumsuz yönde etkiler. Yapılan çalışmada, sonuç olarak iki noktadan lineer interpolasyonun istenen koşullan sağladığı gösterilmiş ve bu yöntem kullanılarak görüntü elde edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
INTERPOLATION TECHNIQUES IN DIRECT FOURIER METHOD USING PROJECTION MAP INTERPOLATION SUMMARY The direct Fourier reconstruction technique uses central slice theorem directly. Essentially the Fourier transforms of the projections are laid on polar raster in the frequency plane. A two-dimensional inverse transform of the data on this polar raster is necessary to construct the tomographic image. In practice only a finite number of projections of an object can be taken. In that case its clear that the two-dimensional Fourier transform of the object function is only known along a finite number of radial lines. But we know that having a good tomographic image depends on producing projections as much as possible. For this reason polar-cartesian interpolation are needed on Fourier space. However some problems occurs when interpolation is taken on Fourier space. For eliminating these problems direct Fourier technique can be applied after interpolation is done on projection map in cartesian raster. In this study, the projection map interpolation is examined on direct Fourier technique. Three different interpolation methods are applied on projection maps that are formed on experimental projections. The experimental projection profiles are compered with profiles that are found by using interpolation. The projection profiles that are found by using interpolation must be nearly same as the real projection profiles that are found experimentally. It is clear that, the interpolation method must have no negative effect on the projection profile. Because if the interpolation method causes negative effect on the projection profile, the image will be affected negatively. In this study, in conclusion it is demonstrated that the linear interpolation by using two known points provides desired conditions and after that images are got by using this method. IX