Güncel cami yapılaşmasının kullanıcıları açısından biçimsel ve işlevsel değerlendirilmesi
Formal and functional evaluation of the actual masque building by the side of users
  1. Tez No: 142644
  2. Yazar: AHMET ENİS TÜFEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
GÜNCEL CAMİ YAPILAŞMASININ KULLANICILARI AÇISINDAN BİÇİMSEL VE İŞLEVSEL DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET 1950 sonrası Türkiye'de artan göç, beraberinde plansız kentleşmeyi ortaya çıkarmıştır. Kentlerde oluşan gecekondu olgusu, çevresiyle beraber dini mimaride de bozulmalara yol açmıştır. Bu çalışmada amaçlanan ise göç sonucu değişen yapı üretme süreçlerinin güncel cami uygulamalarına etkisinin araştırılması, bozulmaların ortaya konması ve cami kullanıcıları açısından biçimsel ve işlevsel değerlendirilmesidir. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmaktadır. ikinci bölümde, cami tipleri İslamiyet'in doğuşundan itibaren günümüze kadar incelenirken, yapım teknolojileri ve tipolojik veriler ortaya konmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet Dönemi'nde yapılmış modern anlayışa uygun cami örnekleriyle de günümüz yapı üretim teknolojileri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, cami yapım sürecinde etkili olan göç ve plansız kentleşmenin gelişimi anlatılmıştır. Bu aşamada, kentleşmenin Dünyada ve Türkiye'de geçirdiği evreler nedenleri ile ortaya konmuştur. Cami yapım süreçlerinin Osmanlı Dönemi 'nden günümüze değişim süreci açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, günümüzde yapılmış camilerdeki mimari bozulmalar ve nedenleri, örneklerle gösterilmiştir. Camilerin yapım süreçlerinde aktif rol oynayan kullanıcıların bakış açısını ortaya koymak için Bayrampaşa ilçesinde yapılan anket sonuçlan değerlendirilmiş ve grafiklerle sunulmuştur. vııSonuç bölümünde ise günümüz cami yapım süreçlerinin daha sağlıklı nasıl işlemesi gerektiği konusunda öneriler ortaya konmuştur. Ayrıca, kullanıcıların bakış açısı, camilerdeki mimari bozulmalarla beraber genel bir değerlendirmeye alınmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
FORMAL AND FUNCTIONAL EVALUATION OF THE ACTUAL MOSQUE BUILDING BY THE SIDE OF USERS SUMMARY With the increasing value of migration in Turkey, corrupted urbanization has occurred. The squatters in the city have caused corrupted milieu with the religious architecture. The aim in this work is to study the affects of mosque construction processes, changed with the migration, in the actual mosque application, to expose corruptions and to evaluate by the users in formal and functional way. The study contains five chapters. At chapter one, general explanations related to the subject are given, aims are mentioned and method is given. At chapter two, with the search of evolution of the mosque building from the first samples to recent ones, construction technologies and typological data is given. Furthermore, with the contemporary mosque samples that built in the Republic Period, the knowledge of actual construction technologies is given. At chapter three, the evolution of the mosque construction process that affected by migration and corrupted urbanization, is explained. In this stage, the evolution of the urbanization in the World and Turkey is exposed with the causes. The mosque construction process from Ottoman to day is explained. At chapter four, the architectural corruption in the actual mosques and reasons are shown with the samples. The results and the graphics of the questionnaire, which made in Bayrampaşa to figure out the viewpoint of the users whom take a part in construction process, are presented. In the conclusion, suggestions for the right way for the actual mosque construction processes are indicated. Furthermore, the viewpoints of users with the corruption in mosque architecture are evaluated in general. IX